Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wstępny harmonogram obchodów 5. rocznicy śmierci

2 kwietnia o godz. 20 ruszy, jak co roku spod kościoła św. Anny w Warszawie, centralna droga krzyżowa, której będzie przewodniczył abp Kazimierz Nycz. W trakcie drogi będzie można usłyszeć głos Jana Pawła II, wypowiadającego się do Polaków, a około 21.00 droga przybędzie na Plac Piłsudskiego. W godzinę śmierci Jana Pawła II usłyszymy „Ciszę” w wykonaniu żołnierzy stacjonujących przy Placu. Wstępny harmonogram obchodów 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II znajduje się w informacji poniżej.


 

 

KALENDARIUM OBCHODÓW 5. ROCZNICY ŚMIERCI JANA PAWŁA II, ORGANIZOWANYCH PRZEZ CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II W WARSZAWIE

Sobota, 27 marca, godz. 20, Archikatedra św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Jak co roku, z koncertem wystąpi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Tym razem z uwagi na czas Wielkiego Tygodnia, pieśni, które usłyszą przybyli do Archikatedry, będą w większości pieśniami pasyjnymi. Między utworami będzie można usłyszeć głos Jana Pawła II z archiwalnych nagrań, a także recytację wierszy pasyjnych, m.in. Norwida i Grochowiaka.

Wtorek, 30 marca, godz. 18.30, Sala Senatu Uniwersytetu Warszawskiego

Marek Safjan, wybitny prawnik, sędzia Trybunału Europejskiego, wystąpi z prelekcją nt. publikacji „Współczesne wyzwania bioetyczne”. Tom zbiera teksty z konferencji naukowej, którą w kwietniu ubiegłego roku współorganizowało Centrum Myśli Jana Pawła II razem z Kołem Naukowym Utriusque Iuris. Książkę spośród innych tego typu publikacji wyróżnia wielostronność poglądów oraz różnorodność stanowisk. Bioetyczne dylematy poddają tu bowiem szczegółowej analizie zarówno prawnicy, jak i lekarze, filozofowie i teolodzy.

Wtorek, 30 marca, www.centrumjp2.pl/sferawolnosci

Strona Sfera Wolności wystartuje podczas konferencji prasowej, którą Centrum Myśli Jana Pawła II organizuje z okazji obchodów 5. rocznicy śmierci Ojca Świętego. Znajdą się na niej materiały multimedialne, filmy i audycje, których znaczną część dotąd nie pokazywano. Będą to m.in. cykl audycji „W kuchni” czy filmy „Człowiek w Centrum”. Wszystkie materiały, dostępne nieodpłatnie, będzie można ściągnąć do własnego użytku. Na stronie będzie można znaleźć też audiobook „Dar i tajemnica”, książkę Jana Pawła II czytaną przez Krzysztofa Gosztyłę (nagranie w całości będzie do ściągnięcia na stronie: www.audioteka.pl, Sfera Wolności udostępni tylko duży jej fragment).

Czwartek, 1 kwietnia, cała Warszawa

W całej Warszawie przez miesiąc będzie można oglądać kampanię społeczną upamiętniającą Jana Pawła II, której hasło brzmi: „Jestem z Wami”. Billboardy, plakaty na stacjach metra, w komunikacji miejskiej, przy parafiach będą przedstawiały kalendarz na ścianie z datą 2 kwietnia, na którym widnieje odręczny podpis: „Jestem z Wami”. Centrum Myśli Jana Pawła II pragnie w ten sposób wpisać się w całoroczną akcję pod tym samym hasłem, mającą na celu przypomnienie Polakom pontyfikatu i osoby Ojca Świętego, której patronuje abp Kazimierz Nycz.

Tegoroczna kampania społeczna nie operuje wizerunkiem Jana Pawła II, choć skłania Polaków do zastanowienia się, w jaki sposób Jan Paweł II jest obecny w życiu każdego z nas. 

Piątek, 2 kwietnia, godz. 16, Plac Piłsudskiego

Od godz. 16 do 20 na Placu Piłsudskiego w Warszawie na dwóch telebimach będą wyświetlane materiały filmowe, wspominające osobę Jana Pawła II. Całość rozpoczną świadectwa osób, które osobiście znały Ojca Świętego. Świadkowie (hierarchowie kościelni, przyjaciele z czasów studenckich, naukowcy, dziennikarze) będą opowiadali o chwilach, w których Jan Paweł II zmagał się z chorobą i odchodził do Domu Ojca. Całość zakończą natomiast opowieści o tym, jak Jan Paweł II dalej jest obecny wśród nas. O tym, jakich gestów obecności Ojca Świętego, mimo jego śmierci, możemy dzisiaj doświadczać.

Od godz. 16 na Placu zapłonie też znicz, wokół którego warszawiacy każdego roku ustawiają wiele innych, mniejszych zniczy, upamiętniając w ten sposób rocznicę śmierci papieża z Polski. W tym czasie zostanie ponadto przeprowadzona kwesta na rzecz Fundacji „Żyć z chorobą Parkinsona”.

Piątek, 2 kwietnia, godz. 21.30, Plac Piłsudskiego

O godz. 20 ruszy, jak co roku spod kościoła św. Anny w Warszawie, centralna droga krzyżowa, której będzie przewodniczył abp Kazimierz Nycz. W trakcie drogi będzie można usłyszeć głos Jana Pawła II, wypowiadającego się do Polaków, a około 21.00 droga przybędzie na Plac Piłsudskiego. W godzinę śmierci Jana Pawła II, usłyszymy „Ciszę” w wykonaniu żołnierzy stacjonujących przy Placu.

Tegoroczną nowością jest, że dwunasta stacja Męki Pańskiej, która zacznie się około 21.20, zaaranżują aktorzy. Na niewielkiej scenie, wokół zgromadzonych na Placu pod krzyżem, aktorzy będą wychodzili z tłumu, co da wrażenie, że wszyscy jesteśmy świadkami ukrzyżowania Chrystusa. Inscenizacja w reżyserii Jerzego Kaliny potrwa około pół godziny. Nie będzie to klasyczny teatr ani widowisko, lecz sztuka, która mocno koresponduje z datą Wielkiego Piątku. Zobaczymy aranżację przestrzenną, grę świateł i dźwięków, skromną, ale wymowną grę aktorów, która będzie w centrum wydarzeń na Placu 2 kwietnia.

Opublikowano 28.03.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.