Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wróciliśmy z Papieskiej Szkoły Letniej

Cali i zdrowi, choć fizycznie zmęczeni, ale przede wszystkim pełni nowych sił ducha! Papieskie nauczanie rozważane pośród górskiej przyrody w każdym pozostawiło głęboki ślad.


 
W tym roku w Papieskiej Szkole Letniej wzięło udział ponad trzydziestu studentów – bardzo dużo jak na obóz wędrowny. Dzięki dobremu zgraniu grupy i sprawnej organizacji udało się ogarnąć nawet codzienne gotowanie wspólnego obiadu na ognisku. Plecaki ciążyły, a słońce nie dawało wytchnienia. Nocowaliśmy w chatkach studenckich (w Polanach Surowicznych i Zawadce Rymanowskiej), w starym domu ludowym (Pastwiska) i w wielofunkcyjnym budynku rozrywkowo-kulturalno-sportowym (Jaśliska). Zażywaliśmy kąpieli w górskich strumieniach i prowizorycznych łaźniach. Staraliśmy się, by nasze wędrowanie jak najbardziej przypominało górskie wyprawy księdza Wojtyły z krakowskimi studentami. Nie tylko forma wyjazdu, ale też sama trasa przebiegała po papieskich śladach.

 

Najistotniejsze jednak było to, co najtrudniej zrelacjonować: rozważania, dyskusje, pytania… Kim jest człowiek? Jaka jest jego natura? Czy można być naprawdę wolnym? Po co nam płeć? Jak być mężczyzną, a jak kobietą we współczesnym świecie? Oczywiście przewodnikiem naszych intelektualnych poszukiwań był Jan Paweł II przemawiający przez swoje teksty. Bardzo ważnych wskazówek interpretacyjnych dostarczyło nam spotkanie z dr Wandą Półtawską – wieloletnią współpracowniczką i najbliższą przyjaciółką Papieża. Jej wyraziste, pełne przenikliwości wypowiedzi były inspiracją dla wielu późniejszych rozmów.

 

Ważną lekcją była dla nas trudna historia odwiedzanych terenów – Beskidu Niskiego. Bardzo mocno przemawiały do nas zabytkowe cerkwie (czasem już tylko ich ruiny), łemkowskie wioski wysiedlone w Akcji „Wisła”, opustoszałe doliny, w których ostatnim świadectwem dawnych mieszkańców są zdziczałe sady…
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opublikowano 30.08.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online