Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wirtualny spacer po wystawie „Jan Paweł II – człowiek z wolności”

Ponad 60 tysięcy gości zobaczyło wystawę „Jan Paweł II – człowiek z wolności”, którą  z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II. Ekspozycję można było oglądać między 14 sierpnia a 16 września na Krakowskim Przedmieściu obok kościoła św. Anny i Centralnej Biblioteki Rolniczej. Wystawa jest obecnie dostępna w internecie w formie wirtualnego spaceru.

Wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności” była zaprezentowana w formie nowoczesnego, specjalnie zaprojektowanego pawilonu wystawienniczego, w którego czterech salach, poprzez ikonografię, instalacje oraz multimedia, zaprezentowane są dzieje Polski od momentu odzyskania niepodległości aż po czasy współczesne. Faktograficzną oś stanowiły najważniejsze momenty dziejowe Polski XX w., takie jak: odzyskanie niepodległości, II wojna światowa, czasy komunizmu oraz jego upadek i odzyskanie pełnej suwerenności. Tak skonstruowaną ikonografię wypełniały treści osnute wokół czterech filarów merytorycznych: niepodległości, kultury, narodu oraz wolności. Przewodnikiem po tej historii oraz głównym narratorem jest Jan Paweł II. Uzupełnieniem wystawy była ekspozycja pomiędzy arkadami Centralnej Biblioteki Rolniczej. Ukryte między grafikami cytaty Jana Pawła II można było dostrzec jedynie przez specjalną lunetę umieszczoną na dachu pawilonu wystawy. Odwiedzający mogli także zrobić sobie „selfie” z Janem Pawłem II, a tłem tej fotografii będzie Plac Zamkowy – miejsce, które stanowiło pamiątkową pocztówkę z pobytu na warszawskiej wystawie, zwłaszcza dla turystów z zagranicy.

Wirtualny spacer po wystawie

Na stronie czlowiekzwolnosci.centrumjp2.pl dostępny jest wirtualny spacer po ekspozycji. To propozycja szczególnie dla tych, którzy z różnych powodów nie mogli dotrzeć do Warszawy i osobiście obejrzeć wystawy w plenerze. A warto, bo wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności” pokazuje fenomen polskiego papieża, który obejmując stery Kościoła, wpłynął na losy całego świata – zachęca Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. W nauczaniu Jana Pawła II temat wolności pojawiał się nieustannie, zaś jego mocne apele o poszanowanie godności i praw człowieka, rozpoczęły proces przemian społecznych zakończony upadkiem komunizmu. Dla Jana Pawła II to był jednak dopiero początek „egzaminu z wolności”, przed którym staje współczesny Polak. – dodaje Michał Senk.

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy

Patroni medialni wystawy: TVP 1, Polskie Radio, KAI, Rzeczpospolita, Gość Niedzielny, Aleteia.org

Sponsorzy wspierający: Grupa LOTOS, ANWIL SA

Partner kampanii promocyjnej: Koleje Mazowieckie

 

 

Opublikowano 18.09.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W Warszawie rozpoczyna się właśnie Warszawski Tydzień Kobiet. To dobra okazja, aby przypomnieć jeden z ważnych tematów, które podjęliśmy w ramach podcastów „Słuchając drogi”
To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu