Kinoteka, Centrum Myśli Jana Pawła 2 oraz ks. Andrzej Luter zapraszają na cykliczne pokazy filmów, które poruszają głębszy wymiar rzeczywistości. Każdemu spotkaniu towarzyszy dyskusja i spotkanie z gościem, które prowadzi ks. Luter.
29 listopada o godz. 19.00 w warszawskiej Kinotece (plac Defilad 1) odbędzie się drugie spotkanie, podczas którego obejrzymy film „Camille Claudel, 1915” (reż. Bruno Dumont). Gośćmi spotkania, które poprowadzi ks. Andrzej Luter będą: eseista, krytyk literacki i tłumacz – Jan Gondowicz oraz Marcin Nowak z Centrum Myśli Jana Pawła II. Tematem dyskusji będzie fanatyzm dobrych ludzi.
O filmie:
Wysłana przez rodzinę do ośrodka dla obłąkanych na południu Francji, rzeźbiarka Camille Claudel (fenomenalna Juliette Binoche) czeka na odwiedziny swojego brata, Paula. Miota się między paranoją a apatią, na zmianę wściekła jak zranione zwierzę i uduchowiona jak Joanna d’Arc. Jeden z najważniejszych współczesnych francuskich reżyserów Bruno Dumont („Ludzkość”, „Poza Szatanem”) pokazuje, jak wokół bohaterki wznoszą się kolejne mury. Zimne ściany szpitala i szorstkie dłonie pilnujących ją ludzi. Wykrzywiająca jej zmysły nadwrażliwość. Wreszcie – obojętność brata Camille, którego od spraw doczesnych odrywa megalomania podsycana przez religijną obsesję.
W dyskusji wezmą udział:
Jan Gondowicz – Krytyk literacki, tłumacz. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutował w 1971 r. na łamach warszawskiej „Kultury”. Za przekład „Ćwiczeń stylistycznych” Raymonda Queneau otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie” (2006). Szkice, recenzje i przekłady publikował m.in. w następujących czasopismach: „bruLion”, „Dialog”, „Exlibris”, „Konteksty”, „Literatura na Świecie”, „NaGłos”, „Odra”, „Res Publica Nowa”, „Tygodnik Powszechny” oraz „Więź”. Jest twórcą oryginalnego bestiariusza pt. „Zoologia fantastyczna” inspirowanego twórczością Jorge Luisa Borgesa. Autor monografii Brunona Schulza, Jerzego Nowosielskiego i Jerzego Dudy Gracza. W 2014 roku w wydawnictwie Nisza ukazała się jego książka pt. „Duch opowieści” – 48 felietonów, szkiców i artykułów literackich”.
Marcin Nowak – Na co dzień pracuje w instytucji kultury, a dokładnie na 1Piętrze – miejscu spotkania Centrum Myśli Jana Pawła II – gdzie zajmuje się, dialogiem, pokazywaniem głębszego wymiaru rzeczywistości i wpuszczaniem w krwiobieg debaty publicznej nauczania Karola Wojtyły. Publikuje w „Znaku”, „Kulturze Liberalnej” oraz w Dywiz.
Prowadzący spotkanie:
Ks. Andrzej Luter – Duszpasterz, publicysta, doktor teologii ekumenicznej. Asystent kościelny Towarzystwa „Więź”, członek redakcji kwartalnika WIĘŹ i Zespołu Laboratorium WIĘZI, współautor (z Katarzyną Jabłońską) felietonu filmowego „Ksiądz z kobietą w kinie”. Autor książek „Ekspostkatolik” i „Kino wiecznie młode”. Współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, miesięcznika „Kino” i portalu e-teatr.pl, współtwórca programów telewizyjnych. Aktywny duszpastersko w środowiskach dziennikarskich. Mieszka w Warszawie. (źródło: laboratorium.wiez.pl)
Teoteka to cykl, w którym będzie można ponownie zobaczyć na dużym ekranie filmy mistrzów światowego i polskiego kina. W programie zaprezentujemy klasyczne już dziś filmy tj. „Iluminacja”, „Ryś” czy „Ewangelia według świętego Mateusza”, jak i najważniejsze współczesne produkcje, wielokrotnie nagradzane na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych: „Lourdes”, „Camille Claudel” i „Wielkie Piękno”.
Program kolejnych spotkań:
29.11 | „Camille Claudel” reż. Bruno Dumont | Temat: Fanatyzm dobrych ludzi
24.01 | „Ryś” reż. Stanisław Różewicz | Temat: Pycha, czyli być jak Bóg
21.02 | „Iluminacja” reż. Krzysztof Zanussi | Temat: W poszukiwaniu sensu
21.03 | „Wielkie piękno” reż. Paolo Sorrentino | Temat: Upadek moralny, czyli „bóg glamouru”
25.04 | „Ewangelia według świętego Mateusza” reż. Pier Paolo Pasolini | Temat: Rewolucja Jezusa
Bilety są dostępne w kasach kina i na stronie internetowej w cenie 18zł.
Organizator: Kinoteka | Współorganizator: Centrum Myśli Jana Pawła II | Partner: Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie | Patroni: Dywiz, Tygodnik Powszechny, W Drodze, WIĘŹ