Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

„Syndrom” wyróżniony w Niepokalanowie

Film „Syndrom”, którego koproducentem jest Centrum Myśli Jana Pawła II, otrzymał wyróżnienie w kategorii filmów dokumentalnych na XXVI Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.


 

Film w reżyserii Macieja Bodasińskiego i Lecha Dokowicza został wyróżniony za ukazanie prawdy o tragicznych konsekwencjach, jakie w życiu matki i ojca wywołuje pozbawienie życia swojego nienarodzonego dziecka. „Syndrom” to opowieść o trudnych doświadczeniach dwojga młodych emigrantów z Polski mieszkających na Wyspach Brytyjskich. To film o decyzji, której skutków nie można było przewidzieć, a która może zniszczyć miłość – i o miłości, którą trzeba na nowo odnaleźć. To dokumentalna opowieść o dramacie małżonków, którzy dokonali aborcji, i o ich duchowym odrodzeniu. O nadziei silniejszej niż poaborcyjny syndrom.

Tomek i Lidka uciekli przed światem i własnymi wspomnieniami. Na „innej planecie” – w małej nadmorskiej miejscowości w Anglii – próbują na nowo ułożyć sobie życie po zabiciu swojego pierwszego dziecka. Lidka nie zna języka, co pozwala jej „nie istnieć” w nowym świecie, jednak rosnący brzuch przywołuje bolesne wspomnienia. Zmusza do myślenia „co by było, gdyby…”, dając jednocześnie wielką nadzieję na przyszłość.

Na festiwal, który odbył się w dniach 1–5 maja 2011 roku w Niepokalanowie, nadesłano ponad 170 filmów, programów telewizyjnych i 30 programów radiowych, ponadto programy multimedialne z 27 krajów. Organizatorzy oceniali również strony internetowe. Festiwal ma 25-letnią tradycję.

Maciej Bodasiński – reżyser oraz producent filmowy i telewizyjny, autor cyklów dokumentalnych: „Archiwum XX wieku” dla TV Puls (2001), „S jak szpieg” dla TVP1 (2004–2005), „Wielkie napady PRL-u” dla TVP3 (2005). Realizator i producent filmów dokumentalnych z cyklu „Raport specjalny” Telewizji Polsat, (2003–2006); realizował oraz produkował liczne materiały filmowe i reportaże dla TVP1 oraz TVP2. Współtwórca głośnych obrazów „Egzorcyzmy Anneliese Michel”, „Duch” oraz „Film o Basi”. Laureat Nagrody Grand Press (2004) oraz wyróżnienia Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, zdobywca nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.

Lech Dokowicz – producent filmów dokumentalnych, operator kamer. W latach 1986–1988 pracował jako oświetleniowiec w Bawarskiej Operze i Teatrze Narodowym w Monachium, później (1988–1990) współtworzył grupę teatralną Anton–Fingerle-Zentrum w Monachium. Od 1995 niezależny producent filmów dokumentalnych oraz operator kamer. Produkcje dla niemal wszystkich niemieckich stacji telewizyjnych: ARD, ZDF, PRO7, BR, SAT1. Współtwórca głośnych obrazów „Egzorcyzmy Anneliese Michel”, „Duch” oraz „Film o Basi”.
 

Opublikowano 23.07.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online
Rekrutacja
Od 1 września do 10 października 2023 studenci warszawskich uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych – mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II