„Syndrom” wyróżniony w Niepokalanowie

Film „Syndrom”, którego koproducentem jest Centrum Myśli Jana Pawła II, otrzymał wyróżnienie w kategorii filmów dokumentalnych na XXVI Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.


 

Film w reżyserii Macieja Bodasińskiego i Lecha Dokowicza został wyróżniony za ukazanie prawdy o tragicznych konsekwencjach, jakie w życiu matki i ojca wywołuje pozbawienie życia swojego nienarodzonego dziecka. „Syndrom” to opowieść o trudnych doświadczeniach dwojga młodych emigrantów z Polski mieszkających na Wyspach Brytyjskich. To film o decyzji, której skutków nie można było przewidzieć, a która może zniszczyć miłość – i o miłości, którą trzeba na nowo odnaleźć. To dokumentalna opowieść o dramacie małżonków, którzy dokonali aborcji, i o ich duchowym odrodzeniu. O nadziei silniejszej niż poaborcyjny syndrom.

Tomek i Lidka uciekli przed światem i własnymi wspomnieniami. Na „innej planecie” – w małej nadmorskiej miejscowości w Anglii – próbują na nowo ułożyć sobie życie po zabiciu swojego pierwszego dziecka. Lidka nie zna języka, co pozwala jej „nie istnieć” w nowym świecie, jednak rosnący brzuch przywołuje bolesne wspomnienia. Zmusza do myślenia „co by było, gdyby…”, dając jednocześnie wielką nadzieję na przyszłość.

Na festiwal, który odbył się w dniach 1–5 maja 2011 roku w Niepokalanowie, nadesłano ponad 170 filmów, programów telewizyjnych i 30 programów radiowych, ponadto programy multimedialne z 27 krajów. Organizatorzy oceniali również strony internetowe. Festiwal ma 25-letnią tradycję.

Maciej Bodasiński – reżyser oraz producent filmowy i telewizyjny, autor cyklów dokumentalnych: „Archiwum XX wieku” dla TV Puls (2001), „S jak szpieg” dla TVP1 (2004–2005), „Wielkie napady PRL-u” dla TVP3 (2005). Realizator i producent filmów dokumentalnych z cyklu „Raport specjalny” Telewizji Polsat, (2003–2006); realizował oraz produkował liczne materiały filmowe i reportaże dla TVP1 oraz TVP2. Współtwórca głośnych obrazów „Egzorcyzmy Anneliese Michel”, „Duch” oraz „Film o Basi”. Laureat Nagrody Grand Press (2004) oraz wyróżnienia Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, zdobywca nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.

Lech Dokowicz – producent filmów dokumentalnych, operator kamer. W latach 1986–1988 pracował jako oświetleniowiec w Bawarskiej Operze i Teatrze Narodowym w Monachium, później (1988–1990) współtworzył grupę teatralną Anton–Fingerle-Zentrum w Monachium. Od 1995 niezależny producent filmów dokumentalnych oraz operator kamer. Produkcje dla niemal wszystkich niemieckich stacji telewizyjnych: ARD, ZDF, PRO7, BR, SAT1. Współtwórca głośnych obrazów „Egzorcyzmy Anneliese Michel”, „Duch” oraz „Film o Basi”.
 

Opublikowano 23.07.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.