Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie V: Ameryka Północna

Marcowe warsztaty już za nami. Tym razem odbyliśmy podróż krótszą niż dotychczasowe. Płynęliśmy bowiem z Ameryki Południowej do Ameryki Północnej. Zaczęliśmy od przyjrzenia się mapie i poznania najważniejszych miejsc kontynentu, do brzegu którego dobiliśmy.

Początek spotkania okazał się dość tajemniczy. Przyglądaliśmy się losom bohaterki krótkiego filmiku i zastanawialiśmy się, dlaczego jest smutna, ciągle się spieszy, odwołuje spotkania z bliskimi osobami, rezygnuje z tego, co dla niej najważniejsze… Okazało się, że źródłem problemów jest… Hamburger! Postanowiliśmy go osądzić! Pan Hamburger stanowił symbol współczesnego świata, którego dotyczyła rozprawa sądowa. Na sali sądowej znaleźli się: prokuratorzy, adwokaci, sędziowie przysięgli, sędzia, świadkowie oraz protokolant. Prokuratorzy sporządzili akt oskarżenia, adwokaci – akt obrony, protokolant – raport z przebiegu rozprawy, świadkowie złożyli zeznania, sędziowie przysięgli przedstawili swoje opinie, natomiast sędzia wydał werdykt, w którym stwierdził, że nie można jednoznacznie orzec czy współczesny świat jest dobry, czy zły – możemy korzystać z tego, co nam oferuje, ale we wszystkim powinniśmy znaleźć złoty środek.

Po zakończonej rozprawie zastanawialiśmy się jaka jest rola rodziny w dzisiejszych czasach. Poznaliśmy także nauczanie papieskie dotyczące tego zagadnienia.

Bardzo twórczym zadaniem było tworzenie naszych rodzinnych herbów. Zastanawialiśmy się, co charakterystycznego jest w naszych rodzinach, co mogłoby zostać zamieszczone w godle. Okazało się, że pomysły mieliśmy przeróżne, poczynając od serca pokazującego miłość panującą w rodzinie, poprzez bochenek chleba, od którego pochodzi nazwisko, aż po różne dyscypliny sportowe ukazujące wspólną rodzinną pasję.

Wyprawa do Ameryki Północnej obfitowała w emocje związane z obradami na sali sądowej. Działo się, oj działo, podczas tego spotkania! W kwietniu płyniemy dalej. Nasza wyprawa nabiera rumieńców i robi się coraz goręcej.

Do zobaczenia na kolejnym kontynencie już w kwietniu!

[nggallery id=117]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.