Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie V: Ameryka Północna

Marcowe warsztaty już za nami. Tym razem odbyliśmy podróż krótszą niż dotychczasowe. Płynęliśmy bowiem z Ameryki Południowej do Ameryki Północnej. Zaczęliśmy od przyjrzenia się mapie i poznania najważniejszych miejsc kontynentu, do brzegu którego dobiliśmy.

Początek spotkania okazał się dość tajemniczy. Przyglądaliśmy się losom bohaterki krótkiego filmiku i zastanawialiśmy się, dlaczego jest smutna, ciągle się spieszy, odwołuje spotkania z bliskimi osobami, rezygnuje z tego, co dla niej najważniejsze… Okazało się, że źródłem problemów jest… Hamburger! Postanowiliśmy go osądzić! Pan Hamburger stanowił symbol współczesnego świata, którego dotyczyła rozprawa sądowa. Na sali sądowej znaleźli się: prokuratorzy, adwokaci, sędziowie przysięgli, sędzia, świadkowie oraz protokolant. Prokuratorzy sporządzili akt oskarżenia, adwokaci – akt obrony, protokolant – raport z przebiegu rozprawy, świadkowie złożyli zeznania, sędziowie przysięgli przedstawili swoje opinie, natomiast sędzia wydał werdykt, w którym stwierdził, że nie można jednoznacznie orzec czy współczesny świat jest dobry, czy zły – możemy korzystać z tego, co nam oferuje, ale we wszystkim powinniśmy znaleźć złoty środek.

Po zakończonej rozprawie zastanawialiśmy się jaka jest rola rodziny w dzisiejszych czasach. Poznaliśmy także nauczanie papieskie dotyczące tego zagadnienia.

Bardzo twórczym zadaniem było tworzenie naszych rodzinnych herbów. Zastanawialiśmy się, co charakterystycznego jest w naszych rodzinach, co mogłoby zostać zamieszczone w godle. Okazało się, że pomysły mieliśmy przeróżne, poczynając od serca pokazującego miłość panującą w rodzinie, poprzez bochenek chleba, od którego pochodzi nazwisko, aż po różne dyscypliny sportowe ukazujące wspólną rodzinną pasję.

Wyprawa do Ameryki Północnej obfitowała w emocje związane z obradami na sali sądowej. Działo się, oj działo, podczas tego spotkania! W kwietniu płyniemy dalej. Nasza wyprawa nabiera rumieńców i robi się coraz goręcej.

Do zobaczenia na kolejnym kontynencie już w kwietniu!

[nggallery id=117]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.