Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Skamieniałe zło. Struktury grzechu w świecie

Przed nami spotkanie promocyjne najnowszego numeru magazynu „44 / Czterdzieści i Cztery”. Wtorek, 22 stycznia 2013 r. o godz. 18.30, 1Piętro.

 


W najnowszym numerze „Magazynu Apokaliptycznego 44 / Czterdzieści i Cztery” Marek Horodniczy pisze, że pojęcie grzechu strukturalnego „wyprowadza z dobrego samopoczucia w równej mierze teologów i duszpasterzy, co samych wiernych, a nawet ludzi wrogich Kościołowi”. Grzech strukturalny osadza się bowiem „w różnorakich strukturach i staje się obowiązującą normą.” Czy oznacza to, że czynienie zła staje się niezależne od wolnej woli? Czy da się uciec od zła, które oplata współczesny świat? Czy na grzech strukturalny da się odpowiedzieć strukturalnym dobrem?

To tylko najbardziej oczywiste pytania związane z koncepcją grzechu strukturalnego. Odpowiedzi na nie i na wiele innych problemów z nimi powiązanych szukać będą:

Marek Horodniczy (44 / Czterdzieści i Cztery);
Łukasz Kobeszko (Rebelia);
Tomasz Rowiński (Fronda, Christianitas);
Tomasz Wiścicki (Więź).

Spotkanie poprowadzi Michał Łuczewski (44 / Czterdzieści i Cztery, Centrum Myśli Jana Pawła II).

Termin: 22 stycznia 2013 roku
Godzina: 18.30
Miejsce: 1Piętro
Adres: ul. Foksal 11, Warszawa

Podstawą do dyskusji będzie blok wywiadów z czołowymi polskimi intelektualistami katolickim, który opublikowany został w najnowszym numerze „44 / Czterdzieści i Cztery”.
http://44.org.pl/2012/12/20/nowy-numer-44-czterdziesci-i-cztery-spis-tresci-i-fragmenty-tekstow/

Spotkanie organizowane jest we współpracy z „Magazynem Apokaliptycznym 44 / Czterdzieści i Cztery”.

 

Opublikowano 18.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online