Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Sensowne warsztaty Kuźni

W sobotę 22 października odbyły się kolejne warsztaty Kuźni. Tym razem słowem przewodnim był „sens”.


„Pytanie o wartość, pytanie o sens życia należy do szczególnego bogactwa młodości” – ta myśl bł. Jana Pawła II z "Listu do Młodych" stała się inspiracją spotkania. Uczestnicy zastanawiali się nad własną drogą do celu, którym jest szczęście. Pytali, jakimi wartościami na tej drodze chcą się kierować, a których antywartości muszą zdecydowanie unikać.

Jednym z elementów warsztatów była gra planszowa „Przemijanie ma sens”. Należało w niej tak pokierować swoim pionkiem – „życiem” – od narodzin do śmierci, aby na końcu osiągnąć jak najlepszy bilans dobrych i złych wartości gromadzonych podczas wędrówki po planszy.

 

Zobacz zdjęcia.

Z racji zbliżającego się Roku Seniora kuźniowicze podjęli także temat starości. Zastanawiali się nad problemem marginalizacji starszych ludzi w dzisiejszym społeczeństwie. W małych grupach dzielili się też wynikami wywiadu z wybraną przez siebie starszą osobą, przeprowadzonego przed warsztatami. Zebrane refleksje i wnioski doprowadziły ich do rozmowy o tym, w jaki sposób oni sami jako grupa Kuźni mogą pomóc seniorom.

Już we wrześniu rozpoczęta została dyskusja o celach warsztatów. Na ostatnim spotkaniu wybrano cel główny: szukanie odpowiedzi na pytanie „W jaki sposób nadawać swojemu życiu sens?”.

Uczestnicy warsztatów wysłuchali także krótkiej prezentacji nt. motywacji, poznając jej różne tajniki. Każdy spisał własną dezyderatę jako pomoc w realizacji osobistych celów i schował ją do koperty, którą otworzy dopiero za rok, aby sprawdzić, w jakim stopniu udało mu się zrealizować podjęte postanowienie…

Więcej informacji.

 

Opublikowano 07.11.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.