Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Seminarium z teologii ciała

Z nowym semestrem rusza kolejne seminarium akademickie: „Teologia ciała. Płeć a sprawa społeczna”. Centrum Myśli Jana Pawła II uruchamia warsztaty poświęcone ludzkiej cielesności i seksualności, wszystkiemu, co skupia się wokół i wypływa z papieskich katechez środowych poświęconych kobiecie i mężczyźnie. To kolejne zajęcia z cyklu „Logos Zaangażowany”.


Start – 21 lutego, poniedziałek!

Godz. 17:00-19:30.

Miejsce: siedziba Centrum, ul. Foksal 11, 3 piętro.

 

Celem całego cyklu będzie przybliżenie studentom głównych tez oraz społecznych implikacji teologii ciała (a zwłaszcza teologii seksualności) zaprezentowanej w latach 1979-1984 przez Jana Pawła II. Teologia ciała jest ciekawym przewrotem w myśleniu o człowieku i więziach społecznych, gdyż łączy antropologię biblijną z fenomenologicznym wyjściem od doświadczenia ludzkiego oraz z tradycją tomistyczną i personalistyczną, przeciwstawiając się nowożytnym nurtom kartezjańskim i ockhamowskim.

Teologia seksualności – twierdzi dr Aneta Gawkowska – analizuje sens płciowego charakteru ludzkiej cielesności, przedstawia teologiczną wizję relacji kobiet i mężczyzn, dostarcza pogłębionego punktu wyjścia do dyskusji na temat wielu zagadnień bioetycznych, problematyki etyki seksualnej, a także przeorientowania myślenia o więziach i bytach społecznych w kierunku stanowiska wspólnotowego. Na szczególną uwagę zasługuje tworzony na podstawie teologii ciała tzw. nowy feminizm, określany czasem jako składnik personalistycznego humanizmu.

Tutorem seminarium będzie dr Aneta Gawkowska – adiunkt w Katedrze Socjologii i Antropologii Obyczajów i Prawa Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wykłada w Collegium Civitas od 1999 roku; stypendystka Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu oraz Notre Dame University (USA). Autorka książki „Biorąc wspólnotę poważnie? Komunitarystyczne krytyki liberalizmu” i szeregu artykułów naukowych oraz współredaktorka (z P. Glińskim i A. Kościańskim) książki „Teorie wspólnotowe a praktyka społeczna. Obywatelskość, polityka, lokalność”. Wykładała w ramach Gender Studies ISNS UW. Współtworzy blog Kobieta.21.

 

 

Zainteresowanych uczestnictwem w seminarium prosimy o przesłanie wypełnionego formularza na adres: ametzger@centrumjp2.pl 

 

Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki, dwa razy w miesiącu, z początkiem nowego semestru akademickiego (daty wkrótce).

 

 

 

Więcej o seminariach Logos Zaangażowany TUTAJ.

 

 

Opublikowano 25.01.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.