Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papolandia i misjonarze

W sobotę 12 maja najmłodsi stypendyści przedostatni raz w tym roku szkolnym spotkali się na warsztatach Papolandii. Pomimo deszczowej pogody atmosfera była gorąca, a to za sprawą odwiedzin w Afryce.


Majowa Papolandia już za nami. Było gorąco pomimo tego, że deszczowa pogoda za oknem zupełnie na to nie wskazywała. Nie mogło być jednak inaczej, skoro dopłynęliśmy do samej Afryki. Spotkanie rozpoczęliśmy od zabaw z kolorową chustą, a następnie dzięki różnym zagadkom przypomnieliśmy sobie podstawowe informacje o tym kontynencie.

 

Nie mogło zabraknąć na naszym statku Papieża. Obejrzeliśmy zdjęcia z jednej z jego jedenastu pielgrzymek do Afryki. Poznaliśmy też piękną afrykańską bajkę misyjną o trędowatym Karolku, którego Papież nazwał swoim przyjacielem. Nie mniej piękne były zasady zamieszczone w „Dekalogu Małego Misjonarza”, który został odczytany na głos. Każdy otrzymał też swój egzemplarz książeczki, aby móc do niej wracać i przypominać sobie cechy, jakie winien posiadać misjonarz.

 

Punktem kulminacyjnym majowych warsztatów było spotkanie z gościem specjalnym – świecką misjonarką, która spędziła kilka miesięcy w Rwandzie. Opowiedziała nam o swojej afrykańskiej przygodzie, o tamtejszych dzieciach, ich codzienności, obowiązkach, warunkach, w jakich żyją. Mogliśmy też zobaczyć piłkę wykonaną z liści bananowca i drewniany samochód – zabawki wykonane własnoręcznie przez afrykańskie dzieci.

 

Zainspirowani tymi przedmiotami, po przerwie postanowiliśmy zrobić kukiełki misyjne. Do ich wykonania użyliśmy drewnianych łyżek kuchennych i innych materiałów przeznaczonych na fryzurę oraz strój. Stworzyliśmy piękne lalki różnych narodowości!

 

Na zakończenie wykonaliśmy dużą pocztówkę, składającą się ze zdjęć Warszawy oraz naszych, którą wyślemy misjonarzom pracującym w odległych afrykańskich krajach.
Nasza podróż dobiega końca… Aż trudno uwierzyć, że w czerwcu przyjdzie
nam opuścić statek…
 

Zobacz więcej….

Opublikowano 14.05.2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.