Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papolandia, czyli karnawał w Rio

W sobotę 18 lutego odbyły się warsztaty Papolandii. Najmłodsi stypendyści udali się w podróż do Ameryki Południowej, a konkretnie do Brazylii. Czy wiecie, że Jan Paweł II trzykrotnie odwiedził ten kraj, a jego mieszkańcy tak bardzo kochali Papieża, że nazwali go Janem Bożym i ułożyli na Jego cześć wyjątkową pieśń zatytułowaną „Pobłogosław Janie Boży”.


Lutowe warsztaty Papolandii na długo zostaną w naszej pamięci. Na samym początku powróciliśmy do tematu kultury żydowskiej, poruszanego miesiąc temu. Dokończyliśmy konstruowanie naszej własnej ściany płaczu. Zbudowaliśmy ją w trzech częściach symbolizujących różne religie: judaizm, islam i chrześcijaństwo, po to, by na końcu połączyć je w całość na znak pojednania – tak ważnego dla bł. Jana Pawła II.

 W związku z karnawałem i ostatkami poświęciliśmy trochę czasu, by zastanowić się, czym w istocie jest zabawa. Jak powiedział sam Papież: „(…) zabawa jest nie tylko przejawem potrzeby rozrywki czy dowodem lekkomyślności, lecz – nawet wtedy, gdy nie zdajecie sobie z tego sprawy – okazją do kształtowania charakteru i pielęgnowania cnót”. Z tą myślą w głowach, daliśmy się porwać małemu szaleństwu.

Na początku dowiedzieliśmy się co nieco o karnawale w Rio de Janeiro, który zachwycił nas swym przepychem, wielobarwnością i niesamowitym klimatem. Potem, spisaliśmy, czego możemy się nauczyć podczas tak prostej rzeczy, jaką jest zabawa w dyrygenta, czy też tworzenie ze zwykłych bazgrołów prawdziwych dzieł sztuki. Na naszej mapie myśli znalazło się dużo pozytywnych cech, emocji i postaw, które towarzyszą takim działaniom.

To jednak nie był koniec atrakcji! Podczas warsztatów odwiedził nas niezwykły gość – Ania, dla której zabawa jest nieodłącznym elementem życia. Potwierdzeniem tego była lekcja salsy i samby, którą dla nas poprowadziła. Nie było to proste zadanie, ale wszyscy –nawet początkowo zawstydzeni chłopcy – dali sobie z nim wyśmienicie radę! Na samym końcu, by dowiedzieć się jeszcze co nieco o kulturze naszych braci z Ameryki Południowej, Ania pokazała nam zdjęcia ze swojej wyprawy do Brazylii, dzięki którym lepiej poznaliśmy codzienne życie Brazylijczyków. Dowiedzieliśmy się też kilku interesujących informacji o pielgrzymkach Papieża do tego kraju. Czy wiedzieliście na przykład, że Brazylijczycy nazwali Jana Pawła II – Janem Bożym?

Racja, były to dość nietypowe zajęcia, ale myślimy, że każdy z nas dużo z nich wyniósł i nie mówię tu jedynie o krokach samby :).

 

czytaj więcej…
 

Opublikowano 26.02.2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.