Inspirując się wezwaniem Papieża Polaka oraz nawiązując do sprawdzonych wzorców relacji mistrz-uczeń, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie organizuje czwartą już edycję autorskich seminariów Logos zaangażowany 2009/2010.
Seminaria – odbywające się w małych grupach, które stwarzają możliwość intensywnych i pogłębionych dyskusji koordynowanych przez tutora – poświęcone są istotnym zagadnieniom nauki, kultury i życia społecznego, których problematyka poddawana jest gruntownej refleksji w kontekście nauczania Jana Pawła II. Spotkania dyskusyjne wzbogacone są:
· uczestnictwem w ciekawych projektach,
· spotkaniami warsztatowymi oraz
· stażami.
Planowane są co roku zajęcia wyjazdowe.
Oferta seminariów skierowana jest do osób, którzy chcą pod okiem wybitnych specjalistów pogłębić i ukierunkować samodzielnie zdobytą wiedzę.
Wyniki rekrutacji
Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II to inicjatywa, której początki sięgają 2005 roku, kiedy to zrodziła się potrzeba upamiętnienia ważnej dla Polski i Polaków osoby, jaką był Jan Paweł II. Ojciec Święty pozostawił nam swoje wielkie dziedzictwo, głosił, aby od siebie wymagać, aby troszczyć się o każdego człowieka, a szczególnie o młodzież, którą wielokrotnie określał jako „nadzieję dla świata”. Miasto Warszawa podjęło papieskie wyzwanie, tworząc fundusz stypendialny skierowany do uczniów oraz studentów uczących się w Warszawie, którzy mimo trudnych warunków materialnych, rodzinnych lub zdrowotnych osiągają wysokie wyniki w nauce i angażują się w różnorodne inicjatywy. Pobierz UCHWAŁĘ STYPENDIALNĄO stypendiach
Pobierz KRYTERIA PRZYZNAWANIA STYPENDIÓW
Pobierz WYMAGANE DOKUMENTY
Pobierz ROCZNY PLAN STYPENDIALNY
fot. Agnieszka Zalewska
Celem seminariów jest stworzenie młodym ludziom przestrzeni spotkań intelektualnych, podczas których teoria spotykać się będzie z analizą praktycznych problemów w kontekście ich wymiaru etycznego, do czego wielokrotnie zachęcał Jan Paweł II.
MUZYKA WIARY MUZYKA POKOJU
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w dniach 22-29 października 2017 r.
Festiwal Muzyka Wiary Muzyka Pokoju to przestrzeń improwizacji i innego niż dotychczas spojrzenia na muzykę sakralną wielu kultur. Festiwal organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II nawiązuje do spotkania międzyreligijnego w Asyżu oraz do tradycji wielokulturowych Rzeczpospolitej Polski. W Muzyce Wiary – Muzyce Pokoju tworzymy przestrzeń artystycznych poszukiwań dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii, i którzy jednocześnie chcą te tradycje wyrazić współczesnymi środkami. Zapraszamy ich do sięgnięcia po eksperyment i improwizację.
Podczas pierwszej edycji Festiwalu, który odbył się w dniach 22-29 października 2017 roku, wystąpili: Bastarda, Osjan, Kwadrofonik, Karolina Cicha i Elżbieta Rojek, Wacław Zimpel z formacją LAM, Sebastian Wypych wraz z Rasm Al-Mashan i Bubą Kuyatehem oraz Bester Quartet wraz z Jorgosem Skoliasem, Magdaleną Plutą i Tomaszem Ziętkiem. Wielość kompozycji oraz projektów muzycznych przygotowanych przez wybitnych muzyków i kompozytorów specjalnie na ten Festiwal przeniosła blisko dwa i pół tysiąca uczestników. Koncert otwierający Festiwal został wyemitowany przez Program Drugi Polskiego radia 21 grudnia 2017 roku.
Koncerty odbyły się w Studio S1 i S3 Polskiego Radia, Muzeum Polin, kościołach św. Trójcy i św. Floriana oraz na dziedzińcu kamienicy przy ul. Foksal 11, siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II.
Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronami medialnymi Festiwalu byli: TVP Kultura, Dwójka PR, Tygodnik Polityka, Tygodnik Powszechny, Co jest grane, jazzarium.pl
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Miron Zajfert
- Solidarność jako powołanie
- Miejsce pamięci. Warsztaty dziennikarskie
Oba bloki tematyczne związane z obchodzonymi rocznicami, poddane analizie, miały prowadzić do powstania dokumentów upamiętniających poszczególne wydarzenia.
W tym roku odbyły się zajęcia w formie warsztatów, na wzór laboratorium.
U boku tutorów, również w trakcie zajęć wyjazdowych, studenci mogli pogłębić swe zainteresowania, jak również rozwinąć, być może ukryte dotąd, pasje.
Więcej informacji na temat poszczegolnych bloków – w zakładce Tematy.
Załączniki
- terminy_seminarium_Solidarność…doc – Terminy seminariów z M. Łuczewskim
- terminy_seminarium_Miejsce_pamieci…doc – Terminy seminariów z M. Zającem