Opis projektu

Inspirując się wezwaniem Papieża Polaka oraz nawiązując do sprawdzonych wzorców relacji mistrz-uczeń, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie organizuje czwartą już edycję autorskich seminariów Logos zaangażowany 2009/2010.

Seminaria – odbywające się w małych grupach, które stwarzają możliwość intensywnych i pogłębionych dyskusji koordynowanych przez tutora – poświęcone są istotnym zagadnieniom nauki, kultury i życia społecznego, których problematyka poddawana jest gruntownej refleksji w kontekście nauczania Jana Pawła II. Spotkania dyskusyjne wzbogacone są:

·         uczestnictwem w ciekawych projektach,

·         spotkaniami warsztatowymi oraz

·         stażami.

Planowane są co roku zajęcia wyjazdowe.
Oferta seminariów skierowana jest do osób, którzy chcą pod okiem wybitnych specjalistów pogłębić i ukierunkować samodzielnie zdobytą wiedzę.


Wyniki rekrutacji



 

 

 

fot. Agnieszka Zalewska

 

Celem seminariów jest stworzenie młodym ludziom przestrzeni spotkań intelektualnych, podczas których teoria spotykać się będzie z analizą praktycznych problemów w kontekście ich wymiaru etycznego, do czego wielokrotnie zachęcał Jan Paweł II.

MUZYKA WIARY MUZYKA POKOJU


Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w dniach 22-29 października 2017 r.

Festiwal Muzyka Wiary Muzyka Pokoju to przestrzeń improwizacji i innego niż dotychczas spojrzenia na muzykę sakralną wielu kultur. Festiwal organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II nawiązuje do spotkania międzyreligijnego w Asyżu oraz do tradycji wielokulturowych Rzeczpospolitej Polski.  W Muzyce Wiary – Muzyce Pokoju tworzymy przestrzeń artystycznych poszukiwań dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii, i którzy jednocześnie chcą te tradycje wyrazić współczesnymi środkami. Zapraszamy ich do sięgnięcia po eksperyment i improwizację.

Podczas pierwszej edycji Festiwalu, który odbył się w dniach 22-29 października 2017 roku, wystąpili: Bastarda, Osjan, Kwadrofonik, Karolina Cicha i Elżbieta Rojek, Wacław Zimpel z formacją LAM, Sebastian Wypych wraz z Rasm Al-Mashan i Bubą Kuyatehem oraz Bester Quartet wraz z Jorgosem Skoliasem, Magdaleną Plutą i Tomaszem Ziętkiem. Wielość kompozycji oraz projektów muzycznych przygotowanych przez wybitnych muzyków i kompozytorów specjalnie na ten Festiwal przeniosła blisko dwa i pół tysiąca uczestników. Koncert otwierający Festiwal został wyemitowany przez Program Drugi Polskiego radia 21 grudnia 2017 roku.

Koncerty odbyły się w Studio S1 i S3 Polskiego Radia, Muzeum Polin, kościołach św. Trójcy i św. Floriana oraz na dziedzińcu kamienicy przy ul. Foksal 11, siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II.

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronami medialnymi Festiwalu byli: TVP Kultura, Dwójka PR, Tygodnik Polityka, Tygodnik Powszechny, Co jest grane, jazzarium.pl

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Miron Zajfert

www.muzykawiary.pl

fot. Agnieszka Zalewska
W tym roku akademickim zaproponowaliśmy nowe ścieżki tematyczne. Były one poświęcone wydarzeniom zeszłego stulecia: z jednej strony dwóm wielkim totalitaryzmom, z drugiej – zwycięstwu nad nimi, jakie przyszło m.in. dzięki pontyfikatowi Jana Pawła II.
  • Solidarność jako powołanie
  • Miejsce pamięci. Warsztaty dziennikarskie

Oba bloki tematyczne związane z obchodzonymi rocznicami, poddane analizie, miały prowadzić do powstania dokumentów upamiętniających poszczególne wydarzenia.

W tym roku odbyły się zajęcia w formie warsztatów, na wzór laboratorium.

U boku tutorów, również w trakcie zajęć wyjazdowych, studenci mogli pogłębić swe zainteresowania, jak również rozwinąć, być może ukryte dotąd, pasje.

Więcej informacji na temat poszczegolnych bloków – w zakładce Tematy.

Załączniki

Dodano: