Ponieważ z początkiem października ruszają kolejne papieskie seminaria akademickie „Logos Zaangażowany”, zapraszamy wszystkich, ktorzy zdążyli zapisać się na warsztaty socjologiczne, na rozmowy rekrutacyjne!
Temat spotkania: Związek nauk społecznych i teologii. Rozmowy będą przeprowadzane w siedzibie Centrum, w poniedziałek (4 października 2010 roku) od godz. 17.00. Do zobaczenia.
Jak co roku, zapraszamy wszystkich studentów zainteresowanych rozwijaniem swoich zdolności i poszerzaniem zdobytej wiedzy. Pragniemy poinformować, że w roku akademickim 2010/2011 dwa moduły tematyczne, z czterech proponowanych, będą punktowane w ramach USOS.
SEMESTR ZIMOWY 2010/2011:
–
Seminarium socjologiczne, poniedziałek godz. 17.00-19.30 (co 2 tygodnie);
są to punktowane zajęcia ogólnouniwersyteckie, z dr. Michałem Łuczewskim (Intytut Socjologii UW).
Temat seminarium – „Niebezpieczne związki. Teologia i socjologia”, I semestr roku akademickiego 2010/2011.
Początek zajęć: 18 października 2010 roku.
– Warsztaty dziennikarskie,
są to całoroczne zajęcia z red. Markiem Zającem (TVP, „Przekrój”).
Temat seminarium – „Rok 1991, IV pilegrzymka Jana Pawła II do Polski”, oba semestry w roku akademickim 2010/2011.
Początek zajęć: 21 października 2010 roku.
Seminaria akademickie będą się odbywać w siedzibie Centrum, przy ul. Foksal 11.
Zapisy
Notki o prowadzących:
Marek Zając
– obecnie zastępca redaktora naczelnego „Przekroju”, redaktor TVP; wcześniej pracował m.in. dla „Polska The Times” oraz „Tygodnika Powszechnego”; wykładowca Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie, autor licznych publikacji, komentator życia społecznego i religijnego w Polsce, opublikował wywiad rzekę z bp. Tadeuszem Pieronkiem Kościół bez znieczulenia, laureat dziennikarskiej Nagrody „Ślad” im. bp. Jana Chrapka.
W TVP prowadzi m.in. program religijny Między ziemią a niebem oraz program Kawa czy herbata.
Od 2006 roku sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
Michał Łuczewski – jest doktorem socjologii i psychologiem, adiunktem w Instytucie Socjologii UW. Autor licznych publikacji w czasopismach socjologicznych („Kultura i Społeczeństwo”, „Studia Socjologiczne”), antropologicznych („Konteksty. Polska Kultura Ludowa”, „Ethnologia Polona”), historycznych („Kwartalnik Historyczny”) i filozoficznych („Edukacja Filozoficzna”, „Przegląd Humanistyczny”, „Teologia Polityczna”). Stypendysta im. Józefa Tischnera w Instytucie Nauk o Człowieku (Wiedeń) i visiting scholar na Uniwersytecie Columbia (Fulbright).
SEMESTR LETNI 2010/2011
–
Seminarium socjologiczne z dr Anetą Gawkowską (ISNS UW) na temat teologii ciała i nowego feminizmu! Temat: „Bóg, seks / Gender a sprawa społeczna”.
– Blok wykładowy, prowadzony przez ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, światowej sławy biblistę; zajęcia będą punktowane w systemie ogólnouniwersyteckim (!). Gospodarzem spotkań będzie tym razem Intytut Historii UW.
Kolejne szczegóły niebawem.
Nie ma nic piękniejszego, mimo pracy i trudu, którego to wymaga, niż możność poświęcenia się poszukiwaniu prawdy o naturze i człowieku.
Jan Paweł II, przemówienie wygłoszone podczas spotkania ze światem uniwersyteckim, Zair, 4 maja 1980 roku