Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MUNDIAL z JP2 – część 20.

Czekając na ważne mundialowe rozstrzygnięcia, warto wspomnieć wierność piłkarską Papieża, który do końca niezłomnie kibicował zawsze jednej drużynie… wiadomo której. I to bez względu na kryzysy, z jakimi musiała się ona zmierzyć, oraz wyniki, które pewnie niezadowoliłyby fanów wielkich klubów sportowych, jak Real czy Latio.

Karol Wojtyła po raz pierwszy zobaczył Cracovię podczas jednego z pokazowych meczów w Wadowicach. Po przeprowadzce do Krakowa w październiku 1938 zaczął regularnie uczęszczaćna mecze Pasów. Zachęcili go do tego jego przyjaciele, bracia Ciesielscy. Na meczach klubu bywał także już jako ksiądz. O ile pozwalały mu obowiązki, uczęszczał zarówno na mecze piłkarskie, jak i hokejowe. Młody Wojtyła był bowiem zawsze zapalonym sportowcem. Piłkę nożną lubił najbardziej, grywając na bramce, doczekał się w młodości  pseudonimu „Martyna”, na cześć znanego przedwojennego piłkarza Henryka Martyny.

Z piłkarzami Cracovii, jako papież, spotkał się dwukrotnie na audiencjach w Rzymie. 27 marca 1996 na audiencji generalnej i 3 stycznia 2005 roku na audiencji prywatnej. Interesował się wynikami Cracovii i wspominał, że bywał na stadionie Cracovii. O losy Pasów dopytywał także innych Polaków podczas watykańskich audiencji i przy każdej innej nadarzającej się okazji. Zawsze przywożono do Watykanu jakieś symboliczne souveniry (diamentową odznakę Cracovii, kartę wstępu nr 1 na mecze piłkarskie, szalik i koszulkę w pasy oraz ostatnim razem wielkie zdjęcie drużyny piłkarskiej). W 2005 roku koszulkę klubu wręczał Janowi Pawłowi II kapitan drużyny Piotr Bania. W rozmowie z PAP przyznał: „To wielkie wydarzenie w moim życiu. Jeśli miałbym je przełożyć na następne lata gry w piłkę, to dostałem zastrzyk energii na długo”.

fot. PAP

Na prywatną audiencję z Janem Pawłem II w 2005, zorganizowaną z okazji rozpoczęcia obchodów stulecia Cracovii  przybyło sto osób – jego prezesi, piłkarze, trenerzy i działacze, a także członkowie Rady Miasta.Było to trzy miesiące przed śmiercią, kiedy Papież nie mógł już mówić, był bardzo schorowany. Jak wspomina Leszek Mazan, publicysta, który towarzyszył wówczas krakowskiemu klubowi, Jan Paweł II podszedł do nich i przyjmując przywiezione prezenty z uśmiechem, z wielkim wysiłkiem wyszeptał: „Pasy pany!”.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału Leszka Mazana:

http://www.youtube.com/watch?v=_6dlhtvcrB8
Słowa Ojca Świętego skierowane Cracovii podczas prywatnej audiencji, Watykan, styczeń 2005:„Cieszę się, że mogę gościć przedstawicieli tak znamienitego klubu sportowego, który już od stu lat wpisuje się w pejzaż naszego miasta. Niech Cracovia daje świadectwo, że sport, kształtując charaktery oraz ucząc szlachetnego współzawodnictwa i solidarności w wysiłku, może być wyrazem najwyższych wartości ludzkich i społecznych. Niech Bóg Wam błogosławi!”.

Więcej o Mundialu z JP2  TUTAJ.

 

Opublikowano 08.07.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Wykład wybitnej prof. Chantal Delsol, debata pt. „Zaufanie – siła czy słabość?” oraz Warszawska Noc Muzeów. Zobaczcie majowy program centrum
Warszawska Noc Muzeów, jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce. Co roku bierze w niej udział ponad 230 instytucji, dołącz i Ty!
„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.