„BRIDGING THE DIVIDES”

3 listopada br., od godz. 10.00 w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie odbędzie się całodniowa, międzynarodowa konferencja „Bridging the divides”, poświęcona roli religii w przezwyciężaniu współczesnych konfliktów. Jej głównymi gośćmi będą światowej sławy profesorowie William T. Cavanaugh z Chicago (wykład o godz. 17.00) i Thomas Ryba z West Lafayette (wykład o godz. 10.15).

Konferencja zorganizowana została przy współpracy z Muzeum Historii Polski w ramach obchodów Roku Jana Karskiego i w 30. rocznicę ogłoszenia przez Jana Pawła II adhortacji apostolskiej „Reconciliatio et paenitentia” poświęconej chrześcijańskiemu rozumieniu przebaczenia i pojednania.

Wychodząc od myśli Jana Pawła II, iż prawdziwego pokoju i przebaczenia nie da się osiągnąć bez odniesienia się do wartości nadprzyrodzonych, pragniemy przypomnieć pozytywną rolę, którą odgrywa religia w łagodzeniu i przezwyciężeniu napięć oraz konfliktów międzynarodowych. Pojednania i przebaczenia nie można bowiem widzieć wyłącznie przez pryzmat działań dyplomatycznych, gospodarczych, a nawet koniecznych niekiedy akcji militarnych, ale należy odwołać się do najbardziej naturalnych w człowieku potrzeb duchowych. Stąd coraz większą karierę w stosunkach międzynarodowych zaczyna odgrywać pojęcie „faith-based diplomacy” („dyplomacja oparta o wiarę”) spełniające pozytywną rolę podczas konfliktów w Ruandzie, Bośni, Kosowie, na Bliskim Wschodzie i w Timorze Wschodnim. Rolę religii, jako swoistej alternatywy wobec koniunkturalnej polityki dobitnie pokazuje obecność w najnowszej historii takich postaci jak Jan Karski, Dag Hammarskjöld lub Desmond Tutu, wyraźnie wskazujących na moralny i duchowy imperatyw publicznej działalności na rzecz pokoju i pojednania.

Sesja będzie znakomitą okazją do wysłuchania referatów wybitnych gości:

Prof. William T. Cavanaugh pełni funkcję dyrektora Światowego Centrum Katolickiego i Teologii Międzykulturowej (CWC&IT) przy Uniwersytetecie DePaul w Chicago. Jest jednym z najbardziej znanych badaczy problematyki konfliktów międzynarodowych I ideologicznych w postsekularnym świecie oraz autorem wielu publikacji, m.in. bestselleru „The Myth of Religious Violence: Secular, Ideology and the Roots of Modern Conflict” (2009). W języku polskim ukazała się jego książka „Pożarci: Gospodarka a powołanie chrześcijańskie” (Wydawnictwo Fronda, 2010).

Thomas Ryba jest filozofem religii, wykładającym na Purdue University w West Lafayette (USA). W swojej pracy naukowej szczególnie interesuje się związkami pomiędzy naukami społecznymi (głównie socjologią) i teologią.  

PEŁNY PLAN KONFERENCJI

Wszelkich informacji na temat konferencji udziela: Monika Gabriela Bartoszewicz mbartoszewicz@centrumjp2.pl

Opublikowano 19.10.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Czlowieka
POBIERZ
Przyglądamy się zaangażowaniu społecznemu mieszkańców Warszawy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.