Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Męskie spojrzenie na Tajpej – relacja cz. 3

Dziś spojrzymy na Tajpej z perspektywy Konrada. 4 linie metra, rowery, aparaty fotograficzne i pałeczki do jedzenia… Zapraszamy do lektury!


Moim pierwszym wrażeniem po przylocie do Tajwanu było przytłaczające gorąco. Klimat na wyspie jest niewiarygodnie wilgotny i ciepły.

Ludzie są tu uprzejmi i przyjacielscy. Podczas wędrówek po zatłoczonych ulicach tego kraju cały czas czujesz niezwykłą atmosferę dalekiego Wschodu, uderza cię brzmienie oryginalnego języka, zwraca twoją uwagę mnogość restauracji i przydrożnych barów oraz orientalna kultura. W samym Tajpej i jego okolicach funkcjonuje dobrze rozwinięty transport (4 linie metra!). Tutejsze szkoły są na wysokim poziomie, a ceny ubrań lub jedzenia – niezbyt wygórowane.

Widziałem już piękne wybrzeże, muzea, nocne markety, zaliczyłem przejażdżkę rowerową, basen, a nawet SPA. Byłem także w górach oraz w okolicach Danshue i Taipei. Odwiedziłem muzeum rzeźby i kupiłem kilka par pałeczek oraz inne pamiątki. Krótko mówiąc: nie próżnuję (jeszcze się nie zdarzyło, żebym się nudził choćby 10 minut).

Do tutejszego jedzenia trzeba się przyzwyczaić – nie ma wyjścia. Ono jest w zasadzie dobre, tylko czasem zbyt „aromatyczne” i słodkie. A używanie pałeczek nie przysparza wielu trudności, a nawet bywa zabawne i przyjemne. Zaczynam się przed każdym posiłkiem zastanawiać, jakimi należy włożyć w nie pałeczki.

Tajwańczycy wprost kochają robić sobie zdjęcia! Nie wychodzą z domu bez aparatu fotograficznego i starają się uchwycić niemalże wszystko.

Dzisiaj byliśmy w ekskluzywnej „self service” restauracji hotelowej. Potem odwiedzaliśmy Muzeum Poczty (znalazły się tam wzmianki i o polskiej), a następnie wjechaliśmy najszybszą na świecie windą na drugi pod względem wysokości budynek na świecie – Tajpej 101. Panorama miasta i okolic z wysokości 500 metrów wyglądała niesamowicie.

Konrad

06.07.2010.

 

Opublikowano 08.07.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online