Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Kolędowanie z Wujkiem

20 stycznia 2011 roku odbyło się zorganizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II kolędowanie stypendystów. Na śpiewaniu kolęd się jednak nie skończyło…


Coroczne spotkania kolędowe stypendystów nawiązują do związanej z Janem Pawłem II tradycji, która zrodziła się 6 stycznia 1952 roku.

Tego dnia odbyło się pierwsze kolędowanie "Środowiska" – grona młodych ludzi skupionych wokół ks. Karola Wojtyły, nazywanego przez nich Wujkiem. Spotkanie odbywało się w prywatnym mieszkaniu, przy świecach. Śpiew, rozmowy, a także zabawy i konkursy tworzyły ciepłą rodzinną atmosferę. W ten sposób podtrzymywano nie tylko polską tradycję śpiewania kolęd, ale także serdeczną wieź, która łączyła Środowisko z Wujkiem. Kiedy Karol Wojtyła został papieżem, kolędowanie z przyjaciółmi nie ustało. Niektórzy odwiedzali Papieża, inni gromadzili się na wspólnym kolędowaniu, a potem telefonowali  do Watykanu, by wspólnie z Wujkiem zaśpiewać jego ulubioną kolędę Oj maluśki, maluśki. Odległość więc nie stanowiła żadnej przeszkody!

 

(fot. Michał Wyszomirski)

Stypendyści także postanowili wyrazić przywiązanie do swego Patrona poprzez wspólne śpiewanie kolęd.

W tym roku przypomnieliśmy sobie ludowy zwyczaj podążania kolędników od chaty do chaty, co miało ich mieszkańcom zapewnić pomyślność. Tacy kolędnicy często zapraszali odwiedzane rodziny do wspólnego śpiewania i zabawy. My pokusiliśmy się o coś podobnego. Uczestnicy projektu edukacyjnego Kuźnia – poza tym, że zaskoczyli wszystkich oryginalnymi strojami i aranżacją spotkania – przygotowali także rozmaite zabawne konkursy.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

(fot. Michał Wyszomirski)