Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Kolberger o Janie Pawle II

Krzysztof Kolberger, aktor filmowy i teatralny, jeden z najwybitniejszych polskich artystów, nie żyje. W jego ocenie jednym z najważniejszych zadań aktorskich w jego karierze było powierzenie mu odczytania testamentu Jana Pawła II w czasie żałoby po śmierci papieża w kwietniu 2005 roku.


Krzysztof Kolberger stworzył wiele niezapomnianych kreacji, wcielając się w role teatralne, filmowe czy telewizyjne, a także był reżyserem spektakli wystawianych na deskach w całej Polsce.

Wiele osób pamięta go z koncertu poświęconego pamięci Jana Pawła II pod tytułem „Wielka Pani”, recytującego młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły. Odczytał też testament Jana Pawła II w czasie żałoby po śmierci papieża w kwietniu 2005 roku. Uznał to za jedno z najważniejszych zadań aktorskich w swojej karierze. Brał też udział w polskim dubbingu do filmu „Jan Paweł II”, użyczając swojego głosu postaci tytułowej, granej przez Johna Voighta.

Aktor był związany z Centrum Myśli Jana Pawła II niemal od początku istnienia instytucji. W czerwcu 2009 roku, na Placu Piłsudskiego w Warszawie, w trakcie uroczystości odsłonięcia pomnika-Krzyża, odczytał do zgromadzonych na placu teksty Jana Pawła II. Wydarzenie to towarzyszyło obchodom 30. rocznicy I pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, które Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało z myślą przypomnieniu wydarzeń, jakie dały impuls do zmian demokratycznych.

W jednym z wywiadów Krzysztof Kolberger powiedział, że o śmierci myśli pogodnie. Więcej o tym, jaki był jego stosunek do Jana Pawła II, do choroby, z którą obaj się zmagali, można dowiedzieć się z materiału, który Centrum Myśli Jana Pawła II nagrało w 2007 roku.

 

[flowplayer src=’/wp-content/uploads/2013/02/kolberger.flv’ splash=’/wp-content/uploads/2013/01/zaslepka_jp2.jpg’ ]

Opublikowano 06.01.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.