Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

John Paul II Memorial Lecture: DIVINE SPIRIT AND HUMAN FREEDOM – prof. Michael Welker

Michael Welker – jeden z najważniejszych współczesnych teologów. Od lat związany z uniwersytetem w Heidelbergu, dyrektor tamtejszego Centrum Międzynarodowej i Interdyscyplinarnej Teologii. 
 
 
W swojej pracy skupia się na teologii fundamentalnej (chrystologia, pneumatologia, eschatologia) i biblistyce. Michael Welker jest jednym z pionierów zwrotu postsekularnego, a jego praca naukowa zachwyca szerokością perspektyw i nieustannym przekraczaniem granic. Teologia nie jest dla niego zamkniętą dyscypliną, ale źródłem dialogu z naukami o życiu, prawem i naukami społecznymi. Jako taka pozwala ona zrozumieć świat późnej nowoczesności z jego autonomizujacymi się systemami społecznymi i dominacją pieniądza. Dekady działalności na rzecz ukazania uniwersalnego znaczenia teologii uczyniły Welkera jednym ze światowych animatorów i ekspertów w dziedzinie związków wiary i wiedzy, zapraszanego na gościnne profesury m.in. na uniwersytet Harvarda, Princeton i Cambridge.
 
Prof. Welker wydał ostatnio: „The End of the World and the Ends of God. Science and Theology on Eschatology” (Harrisburg, 2010; tłumaczenia: koreański i chiński); „The Theology and Science Dialogue: Past and Future” (2014, Peter Lang); „Concepts of Law in Science, Legal Studies, and Theology” (2013, Mohr Siebeck); „The Depth of the Human Person: A Multidisciplinary Approach” (2014, Eerdmans); „Money as God? The Monetization of the Market and its Impact on Religion, Politics, Law, and Ethics” (2014, Cambridge). 
 
Michael Welker jest uczniem Jürgena Moltmanna i reprezentuje teologię protestancką, sięgającą Karla Bartha, Dietricha Bonhoeffera i Friedricha Schleiermachera. W swoim wykładzie „Divine Spirit and Human Freedom”, upamiętniającym Jana Pawła II, odwoła się do encykliki „Dominum et Vivificantem” i pokaże związek personalizmu z teologią trynitarną.

 

7 grudnia, godz. 18:00
Centrum Myśli Jana Pawła II
ul. Foksal 11, Warszawa 

Opublikowano 01.12.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.