Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Forum inicjatyw poświęconych papieżowi

Od 2005 roku, od chwili, gdy Jan Paweł II na oczach świata odszedł do Domu Ojca, media zadają pytania: Co zostało po papieżu? Gdzie podziała się zgoda między kibicami Wisły i Cracovii, którą fani zawiesili nie dalej jak po tygodniu? Czy ludzie, którzy, wychodząc na ulice, spektakularnie deklarowali przywiązanie do zmarłego Jana Pawła II, dzisiaj wyrzucili go z pamięci? Dlaczego zamiast zwracać uwagę na głębie papieskiej myśli, Polacy stawiają pomniki, nadają kolejnym ulicom i budynkom imię papieża?


Wiele środowisk ubolewa, że wyobraźnią Polaków żądzą papieskie narty czy serdak, które zostawił po sobie Jan Paweł II, a nie jego dorobek intelektualny. Z drugiej strony wiele oddolnych inicjatyw – często podjętych tylko na gruncie lokalnym – w oczach mediów nie znajduje zainteresowania i niezauważone, rozmywają się.

Z tego właśnie powodu zrodził się pomysł „Forum inicjatyw poświęconych Janowi Pawłowi II”. Odbędzie się ono w Hotelu Europejskim w Warszawie 20 października 2011 roku (w czwartek), a inicjatorem przedsięwzięcia jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Będzie to spotkanie organizacji i instytucji, których misja i działalność związana jest z Janem Pawłem II. Celem forum jest wymiana doświadczeń w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa Jana Pawła II oraz integracja ludzi zaangażowanych w działanie papieskich instytucji.

Instytucje, jak również zaproszeni goście – hierarchowie kościelni, dziennikarze, artyści, ludzie nauki – wspólnie będą się zastanawiać, w jaki sposób rozwijany jest intelektualny dorobek papieża. Inicjatywa forum sięga jednak dalej. Jego uczestnicy postawią bowiem pytanie, w jakim kierunku w przyszłości spuścizna po papieżu z Polski będzie się rozwijać, a w jakim, niezagospodarowana lub niewłaściwie podjęta, będzie zamierać, nie znajdując zainteresowania odbiorców.

W czasie forum, oprócz licznych spotkań i dyskusji, instytucje zaprezentują swoją działalność. Na terenie Hotelu Europejskiego zostaną zaaranżowane stoiska wystawiennicze oraz różnego rodzaju prezentacje konkretnych działań i aktywności.

Forum będzie także okazją, aby zaprezentować raport dotyczący inicjatyw, jakie są podejmowane na terenie kraju w trosce o zachowanie i rozwój spuścizny po Janie Pawle II. Z raportu można się m.in. dowiedzieć o blisko trzydziestu instytucjach, które w różny sposób „zajmują się” Ojcem Świętym. Różni je otoczenie, w którym działają, są wśród nich fundacje, stowarzyszenia, jednostki samorządowe, instytucje kościelne. Jedni troszczą się o badania naukowe, inni realizują projekty kulturalne. Wszystkim jednak przyświeca jeden cel – opiekowanie się pamięcią o Janie Pawle II.

 

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II. Współorganizator: Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, Instytut Dialogu Międzykulturowego, Instytut Papieża Jana Pawła II, Instytut Jana Pawła II KUL, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Patronat medialny: „Idziemy”, Fronda.pl, „Tygodnik Powszechny”, KAI, „Niedziela”, Duchowy.pl, Deon, „Przewodnik Katolicki”, Opoka, Areopag XXI, Radio Warszawa, „Teologia Polityczna”. Patronat honorowy: Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Tych, którzy pragną dowiedzieć się więcej o forum i wziąć w nim udział, zapraszamy do: REJESTRACJI.

 

 

Opublikowano 17.10.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?
To projekt skierowany do stypendystów, mający na celu ich wzajemną pomoc w nauce w formie korepetycji. Dowiedz się więcej

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.