Euro z Janem Pawłem II

W związku z rozpoczętymi rozgrywkami Euro 2012, których gospodarzami są Polska i Ukraina, zapraszamy do poznania Jana Pawła II od innej strony jako sportowca i piłkarza. Postaramy się przywołać różne wydarzenia ze świata futobolu, w których uczestniczył Papież.


 

Karol Wojtyła od dziecka pasjonował się sportem. Kochał futbol często można było go zobaczyć na ulicach rodzinnych Wadowic, gdzie wraz z przyjaciółmi rozgrywał mecze piłkarskie w roli obrońcy lub bramkarza. Jan Paweł II, jako zapalony sportowiec i kibic, z zainteresowaniem śledził również mistrzostwa piłki nożnej. Ojciec Święty nieraz wyrażał swoją miłość do futbolu, między innymi przez przyjmowanie dziesiątek delegacji organizacji sportowych, klubów i zawodników.

 

Przytoczmy wspomnienia mundialowe Zbigniewa Bońka z 1982 roku: Zbigniew Boniek trafił do słynnego Juventusu Turyn po mistrzostwach w Hiszpanii w 1982 roku, podczas których Polacy, trenowani przez Antoniego Piechniczka, zajęli III miejsce. "Przed mistrzostwami w Hiszpanii zahaczyliśmy o Watykan, atmosfera była bardzo sympatyczna wspomina samą audiencję oraz duże poczucie humoru Papieża Boniek. Drużyna wręczyła Janowi Pawłowi II koszulkę i piłkę. Ja jako ten z niewyparzonym językiem», zwróciłem się do Papieża bezpośrednio. Poprosiłem Ojca Świętego, żeby się za nas pomodlił. Papież odparł: «Pan Bóg z piłką nie ma nic wspólnego» ".  

 

Potem jednak był wspaniały mundial w Hiszpanii. Już jako piłkarz Starej Damy Boniek ponowinie gościł u Papieża. Gdy ten zobaczył Platiniego i spółkę, zapytał: "Gdzie jest Boniek"? "Ksiądz zachęcająco kiwnął ręką, żebym podszedł do Papieża wspomina Boniek Ojciec Święty wziął mnie za rękę, lekko się uśmiechnął i szepnął do mnie «Gdybym wiedział, że będziemy trzecią drużyną na świecie, to bym powiedział wtedy, że się za was pomodlę»".  

 

Warto wspomnieć ten pamiętny mecz… 🙂 

http://www.youtube.com/watch?v=6iytCvNIqXI

Dodano: