Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Dzień Świętości Życia

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Kościele w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia. W całym kraju odbywają się marsze, konferencje oraz modlitwy w intencji życia. Można także dołączyć do dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą. 


W Warszawie centralne uroczystości archidiecezjalne skupione będą wokół mszy św. pod przewodnictwem abpa Kazimierza Nycza w kościele Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10. Po mszy odbędzie się marsz „Światło dla życia” na plac Piłsudskiego. Organizatorzy proszą o zabranie świec lub zniczy.  

Dzień Świętości Życia został ustanowiony, podobnie jak Narodowy Dzień Życia, w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II zawarte w art. 85 encykliki Evangelium Vitae:

„W tym kontekście proponuję, nawiązując także do sugestii Kardynałów zgromadzonych na Konsystorzu w 1991 r., aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia. (…) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji: należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej”.

W Polsce uchwałę o ustanowieniu Dnia Świętości Życia podjęto w 1998 roku na 293. Zebraniu Plenarnym Episkopatu Polski.

 

 

Opublikowano 24.03.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.