Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

„Dlaczego Święty?” – porozmawiajmy!

Zachęcamy do słuchania audycji „Dlaczego Święty?” przygotowywanej wraz z Radiem Warszawa. Przez cały tydzień gościem Randy Ombach będzie Kardynał Kazimierz Nycz.

Audycja jest emitowana codziennie o godz. 12:45 (powtórka godzina 22:35). Nagrania archiwalne można odsłuchać na stronie internetowej Radia http://radiowarszawa.com.pl/2013/12/dlaczego-swiety/ 

Audycja – „Dlaczego Święty?”
Autor – Randa Ombach
Gość – ks. Kardynał Kazimierz Nycz

 

  • Poniedziałek 14.04

Karol Wojtyła – student polonistyki, aktor – porzucił swoje plany na rzecz planów Bożych . Nie przestał być jednak człowiekiem kultury. Jako papież zdawał sobie sprawę, że ewangelia musi docierać do wszystkich, bez względu na kulturę, w jakiej ktoś żyje.
Dobra nowina musi być również przekazywana za pomocą środków kultury i znajdować człowieka w tym, co go otacza, w jego codzienności.
Co – według kardynała Kazimierza Nycza – jest sprawdzianem przyjęcia ewangelii przez człowieka?

  • Wtorek 15.04

W wydanym w 2003 roku Tryptyku Rzymskim, który jest zbiorem papieskich medytacji w pierwszej części zatytułowanej Źródło papież wzywa: „przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj”. Co oznacza to wezwanie wręcz nakaz papieża Jana Pawła II? Do kogo jest skierowany?
O tym w dzisiejszej rozmowie z ks kardynałem Kazimierzem Nyczem.

  • Środa 16.04

Jan Paweł II wyróżniał się wieloma przymiotami duszy, ciała i umysłu. Był z pewnością osobowością nieprzeciętną, która pociągała, inspirowała. Był naszym „bohaterem narodowym”, ale jako głowa Kościoła powszechnego miał bardzo szeroki zakres oddziaływania.
Jakie cechy Karola Wojtyły sprawiły, że ludzie wszystkich kultur mogli czerpać z jego papieskiego nauczania – opowie o tym gość audycji Dlaczego święty – ks. kardynał Kazimierz Nycz.

  • Czwartek 17.04

Ks. kardynał Kazimierz Nycz znał Jana Pawła II osobiście. Jakim człowiekiem był Jan Paweł II? Co kardynała Kazimierza Nycza fascynowało w papieżu? Jakiego rodzaju inspirację kard Nycz czerpał i czerpie z jego osoby? Kim Karol Wojtyła pozostał we wspomnieniach naszego metropolity?

  • Piątek 18.04

Po śmierci Jana Pawła II kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że dzień odejścia papieża z tego świata był dniem jego narodzin dla Nieba. Jeśli mieliśmy zatem przekonanie, że papież był świętym – co wyrażało się w słynnym Santo subito – to po co nam kanonizacja?
Na to pytanie odpowie słuchaczom Radia Warszawa ks. Kardynał Kazimierz Nycz.

 

Zachęcamy do słuchania!

Opublikowano 11.04.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.