Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Ciało, które jest (o)sobą

Dyskusja o ciele, tożsamości, granicach, które łatwo przekroczyć – to spotkanie wokół najnowszej książki prof. Jarosława Kupczaka (OP) – „Teologiczna semantyka płci”.

Feminizm różnicy a feminizm egalitarny, chrześcijańska refleksja nad ciałem, kobiecy wymiar stworzenia, ojcostwo i macierzyństwo wg Wojtyły a problem detronizacji ojca to tylko niektóre z punktów, których będzie dotyczyć dyskusja. Książka uzasadnia tezę, że w objawieniu biblijnym płeć jest podstawowym alfabetem, za pomocą którego Bóg mówi o sobie samym. Różnica płci wskazuje na tajemnicę Trójjedynego Boga. Unieważnienie i relatywizacja różnicy płci w dzisiejszej kulturze może stwarzać poważny problem dla procesu orzekania o sobie samym i o Bogu. Czy jednak tezy stawiane w książce dominikanina mogą pomóc dzisiejszemu społeczeństwu w postrzeganiu spraw płciowości, gender, ról społecznych oraz odwiecznego planu Boga względem człowieka? O to spierać się będą goście tego spotkania!

Data: 27 lutego 2014
Godzina: 19.00
Miejsce: 1Piętro, ul. Foksal 11, Warszawa, lok. 30

Panelistami będą:

 • o. prof. Jarosław Kupczak (UPJPII); 
 • dr Maria Chodyko (WFCh UKSW).
 • dr Arleta Galant (IP Uniwersytet Szczeciński)
 • dr Aneta Gawkowska (ISNS UW); 
 • debatę poprowadzi red. Ewa Karabin („Więź”).

 

 

 

 • o. prof. Jarosław Kupczak – dominikanin, doktor habilitowany profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, dyrektor krakowskiego Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II oraz kierownik Katedry Antropologii Teologicznej na Wydziale Teologicznym UPJPII. Broniąc pracę doktorską pt.: The Human Person as an Efficient Cause in the Christian Anthropology of Karol Wojtyła ukończył studia doktoranckie w Waszyngtonie. Wykłada również w Istituto Giovanni Paolo II w Rzymie. Visting professor w Cattedra Wojtyla, Pontificia Università Lateranense w Rzymie, na Uniwersytecie św. Tomasza Angelicum w Rzymie oraz John Paul II Institute for Studies on Mariage and Family w Melbourne (Australia). Mieszka w Krakowie.
 • dr Arleta Galant – pracuje w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego jako adiunkt w Zakładzie Literatury Polskiej XX Wieku. Wykładowczyni Gender Studies UW (rok 2004 i 2006) oraz studiów o kulturowej i społecznej 

  tożsamości płci (USZ). Autorka szkiców i recenzji publikowanych na łamach m.in. Ruchu Literackiego, Arkusza, Twórczości, FA-artu, Kresów. Stała współpracowniczka Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego Pogranicza. Feministka III fali. 

  Mieszka w Szczecinie.

 • dr Maria Chodyko – historyk sztuki, doktor filozofii, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego, absolwentka seminariów z teologii ciała i nowego feminizmu, prowadzonych w Centrum Myśli Jana Pawła II. Zainteresowania: filozofia, sztuka, estetyka, historia idei, literatura humanizmu renesansowego. Mieszka w Warszawie.
 • dr Aneta Gawkowska – adiunkt w Katedrze Socjologii i Antropologii Obyczajów i Prawa ISNS Uniwersytetu Warszawskiego, wykłada też w Collegium Civitas. Stypendystka Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu oraz Notre Dame University (USA). Z Centrum Myśli Jana Pawła II współpracuje od 2006 r., gdzie prowadziła m.in. seminaria z teologii ciała i z nowego feminizmu. Zainteresowania naukowe: filozofia społeczna i polityczna, teorie komunitarystyczne, nowy feminizm, teologia ciała. przedstawicielka nowego feminizmu (papieskiego). Mieszka w Warszawie.

Debatę poprowadzi:

 • Ewa Karabin – absolwentka studiów teologiczno-dziennikarskich na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sekretarz Laboratorium WIĘZI, redaktorka WIĘZI. Współautorka książki „Pamięć, która łączy. Polscy chrześcijanie w dialogu z Żydami i judaizmem”, publikowała także w Tygodniku Powszechnym. Pasjonatka słowa pisanego, czytanego i mówionego. Mieszka w Warszawie.

 

Patroni medialni:
gosc logo  amazon miesiecznik  foksal_eleven_logo rebelyaKulturowaAllv3Ai   Bez nazwy-1  DEON.pl

Opublikowano 26.02.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.