Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Centrum, harcerze i Rajd „Meksyk”

W ostatni weekend marca ulicami Warszawy przebiegł szlak harcerskiego Rajdu „Meksyk”. Jego celem było upamiętnienie słynnej akcji pod Arsenałem, przeprowadzonej przez Szare Szeregi w 1943 roku. Udział w wydarzeniu, zorganizowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, wzięło również Centrum Myśli Jana Pawła II.


W rajdzie uczestniczyli harcerze wędrownicy, w wieku 12-24 lat. Zgodnie z fabułą gry ulicznej przenieśli się oni w czasy PRL-u. Harcerze mieli za zadanie stworzyć komórkę Solidarności, zebrać informacje i tajną dokumentację,  a następnie przesłać je na Zachód, złożyć i odbić bibułę, strzelać na strzelnicy etc. Kilkuosobowe patrole rywalizowały na kolejnych stanowiskach gry.

Dział Badawczo-Edukacyjny CMJPII przygotował multimedialną krzyżówkę. Patrole miały ją rozwiązać na podstawie dostarczonych materiałów. W ten sposób uczestnicy gry mogli wykazać się znajomością nauczania papieskiego oraz twórczością Jana Pawła II.

Oto przykładowe pytania, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy akcji:

– „Śmierć znakiem zwycięstwa”. Dla Polaków kanonizacja przez Jana Pawła II tego wielkiego rodaka, dokonana w trakcie trwania stanu wojennego, miała rangę wielkiego symbolu. Świętowali ją Polacy z całego świata, a także pielgrzymi z Japonii. O jaką postać chodzi?

– Gdzie udał się na spacer Jan Paweł II zaraz po spotkaniu z Lechem Wałęsą podczas II pielgrzymki do Polski?

– Symbolem duchowego zwycięstwa nad systemem komunistycznym była budowa pewnego kościoła, który został konsekrowany przez Jana Pawła II w 1983 roku w Polsce. Gdzie znajduje się ten kościół?

W części multimedialnej Krzyżówki został wykorzystany materiał Mediateki Centrum Myśli Jana Pawła II, w tym m.in. wywiady z gen. Wojciechem Jaruzelskim, abpem Tadeuszem Gocłowskim oraz z Andrzejem Gwiazdą, opozycjonistą.

Krzyżówkę rozwiązała poprawnie tylko jedna drużyna z Krakowa. Gratulujemy!
 

Opublikowano 05.04.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.