Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Centrum, harcerze i Rajd „Meksyk”

W ostatni weekend marca ulicami Warszawy przebiegł szlak harcerskiego Rajdu „Meksyk”. Jego celem było upamiętnienie słynnej akcji pod Arsenałem, przeprowadzonej przez Szare Szeregi w 1943 roku. Udział w wydarzeniu, zorganizowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, wzięło również Centrum Myśli Jana Pawła II.


W rajdzie uczestniczyli harcerze wędrownicy, w wieku 12-24 lat. Zgodnie z fabułą gry ulicznej przenieśli się oni w czasy PRL-u. Harcerze mieli za zadanie stworzyć komórkę Solidarności, zebrać informacje i tajną dokumentację,  a następnie przesłać je na Zachód, złożyć i odbić bibułę, strzelać na strzelnicy etc. Kilkuosobowe patrole rywalizowały na kolejnych stanowiskach gry.

Dział Badawczo-Edukacyjny CMJPII przygotował multimedialną krzyżówkę. Patrole miały ją rozwiązać na podstawie dostarczonych materiałów. W ten sposób uczestnicy gry mogli wykazać się znajomością nauczania papieskiego oraz twórczością Jana Pawła II.

Oto przykładowe pytania, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy akcji:

– „Śmierć znakiem zwycięstwa”. Dla Polaków kanonizacja przez Jana Pawła II tego wielkiego rodaka, dokonana w trakcie trwania stanu wojennego, miała rangę wielkiego symbolu. Świętowali ją Polacy z całego świata, a także pielgrzymi z Japonii. O jaką postać chodzi?

– Gdzie udał się na spacer Jan Paweł II zaraz po spotkaniu z Lechem Wałęsą podczas II pielgrzymki do Polski?

– Symbolem duchowego zwycięstwa nad systemem komunistycznym była budowa pewnego kościoła, który został konsekrowany przez Jana Pawła II w 1983 roku w Polsce. Gdzie znajduje się ten kościół?

W części multimedialnej Krzyżówki został wykorzystany materiał Mediateki Centrum Myśli Jana Pawła II, w tym m.in. wywiady z gen. Wojciechem Jaruzelskim, abpem Tadeuszem Gocłowskim oraz z Andrzejem Gwiazdą, opozycjonistą.

Krzyżówkę rozwiązała poprawnie tylko jedna drużyna z Krakowa. Gratulujemy!
 

Opublikowano 05.04.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.