Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

2 kwietnia na placu Piłsudskiego

Mija pięć lat od śmierci Jana Pawła II. Kartka z kalendarza, na której widnieje data 2 kwietnia, a także odręczny dopisek „Jestem z Wami” – takie plakaty, widoczne w całej Warszawie, upamiętniają kolejną rocznicę śmierci Ojca Świętego. Jest to zarazem pierwsza odsłona przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II, które abp Kazimierz Nycz ogłosił niedawno w Warszawie. Nad programem obchodów 5. rocznicy śmierci Papieża Polaka czuwa Centrum Myśli Jana Pawła II.


Czwartek, 1 kwietnia, cała Warszawa

W całej Warszawie przez miesiąc będzie można oglądać kampanię społeczną upamiętniającą Jana Pawła II, której hasło brzmi: „Jestem z Wami”. Billboardy, plakaty na stacjach metra, na słupach (tzw. okrąglakach), w komunikacji miejskiej, przy parafiach będą przedstawiały kalendarz z datą 2 kwietnia, klasyczny „zdzierak”, na którym widnieje odręczny napis: „Jestem z Wami”. Centrum Myśli Jana Pawła II pragnie w ten sposób wpisać się w całoroczną akcję pod tym samym hasłem, mającą na celu przypomnienie Polakom pontyfikatu i osoby Ojca Świętego, której patronuje abp Kazimierz Nycz.

– Na plakacie nie ma wizerunku Papieża, ale on sam, jak wynika z dopisku, z nami jest – tłumaczy Piotr Dardziński. – Kampania „Jestem z Wami” ma skłonić Polaków do zastanowienia, w jaki sposób Jan Paweł II jest obecny w życiu każdego z nas.

Piątek, 2 kwietnia, godz. 16, plac Piłsudskiego

Od godz. 16.00 do 20.00 na placu Piłsudskiego w Warszawie na dwóch telebimach będą wyświetlane materiały filmowe, wspominające Jana Pawła II. Całość rozpoczną świadectwa osób, które osobiście znały Ojca Świętego. Świadkowie (hierarchowie kościelni, przyjaciele z czasów studenckich, naukowcy, dziennikarze) będą opowiadali o chwilach, w których Jan Paweł II zmagał się z chorobą i odchodził do Domu Ojca. Całość zakończą natomiast opowieści o tym, jak Jan Paweł II dalej jest obecny wśród nas. O tym, jakich gestów obecności Ojca Świętego, mimo jego śmierci, możemy dzisiaj doświadczać.

– „Jeszcze się spotkamy”, usłyszymy w trakcie jednego z filmów głos papieża – dodaje Marcin Nowak z Centrum Myśli Jana Pawła II. – Nasza obecność na placu, w rocznicę śmierci Ojca Świętego, będzie spełnieniem tej obietnicy.

Od godz. 16.00 na placu zapłonie też znicz, wokół którego warszawiacy każdego roku ustawiają wiele innych, mniejszych zniczy, upamiętniając w ten sposób rocznicę śmierci Papieża z Polski. W tym czasie zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz Fundacji „Żyć z chorobą Parkinsona”.

Piątek, 2 kwietnia, godz. 20, kościół św. Anny

O godz. 20.00 ruszy, jak co roku spod kościoła św. Anny w Warszawie, Centralna Droga Krzyżowa, której będzie przewodniczył abp Kazimierz Nycz. W trakcie drogi będzie można usłyszeć głos Jana Pawła II, wypowiadającego się do Polaków, a około 21.00 droga przybędzie na plac Piłsudskiego.

Tegoroczną nowością jest, że dwunastą stację Męki Pańskiej, która zacznie się około 21.20, zaaranżują aktorzy. Na niewielkiej scenie, wokół zgromadzonych na placu pod krzyżem, aktorzy będą wychodzili z tłumu, co da wrażenie, że wszyscy jesteśmy świadkami ukrzyżowania Chrystusa. Inscenizacja w reżyserii Jerzego Kaliny potrwa około pół godziny. Nie będzie to klasyczny teatr ani widowisko, lecz sztuka, która mocno koresponduje z datą Wielkiego Piątku. Zobaczymy aranżację przestrzenną, grę świateł i dźwięków, skromną, ale wymowną grę aktorów, która będzie w centrum wydarzeń na placu 2 kwietnia.

Kontakt dla mediów: Adrian Sinkowski, asinkowski@centrumjp2.pl, tel. (22) 826 42 25, tel. kom. 515 069 489

 

Opublikowano 02.04.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online