Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Zielony konserwatyzm czy zielona rewolucja? Odpowiedź młodych na kryzys klimatyczny

Kryzys klimatyczny to jeden z czołowych problemów współczesnego świata. Różnorodność odpowiedzi i siła zaangażowania ludzi młodych wydają się potwierdzać słuszność słów Jana Pawła II wypowiedzianych w Wilnie w 1993 roku: „Jakże jednak nie otworzyć serca na nadzieję, gdy w tak wielu środowiskach, a zwłaszcza wśród młodych pokoleń, dostrzegamy coraz silniejszą potrzebę nowej solidarności, głębszą świadomość praw człowieka, postęp kultury odrzucającej przemoc, aktywne zaangażowanie wolontariatu na rzecz ubogich i odepchniętych, wrażliwość na problemy środowiska naturalnego i postawę czynnej jego obrony?”.

Od czasu pojawienia się na światowej scenie postaci Grety Thunberg, widzimy bezprecedensową mobilizację młodych ludzi angażujących się w ruchy na rzecz ochrony klimatu, takie jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (Fridays For Future) czy Extinction Rebellion. Jednak badania zespołu Przemysława Sadury wskazują, że to właśnie młodzi, zmęczeni obostrzeniami antypandemicznymi, są mniej skłonni niż starsze pokolenia do poświęcenia swego stylu życia dla ochrony klimatu.

Czego chcą młodzi? Zielonej rewolucji, zielonego konserwatyzmu czy niezakłóconej konsumpcji? Czy młodzi mogą stać się proroczym głosem przypominającym, że Ziemię, na której żyjemy dziedziczymy po przodkach i pożyczamy od potomków? Jak pisał Jan Paweł II w Liście Parati semper: „do Was, Młodych, należy przyszłość, tak jak należała ona niegdyś do pokolenia dorosłych — a z kolei wraz z nimi stała się teraźniejszością. Za tę teraźniejszość, za jej wieloraki kształt i profil, dorośli przede wszystkim są odpowiedzialni. Do Was należy odpowiedzialność za to, co kiedyś stanie się teraźniejszością wraz z Wami, a obecnie jest jeszcze przyszłością”.

Zapraszamy do wspólnej debaty „Zielony konserwatyzm czy zielona rewolucja? Odpowiedź młodych na kryzys klimatyczny” i dyskusji 17 maja o godz. 18.00. W rozmowie udział wezmą: Jakub Wiech (portal Energetyka24), Bartosz Brzyski (Klub Jagielloński), Zofia Krajewska (Extinction Rebellion), Dominika Lasota (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny). Spotkanie poprowadzi Mateusz Piotrowski.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety po debacie: https://forms.gle/gr3HbEXzb8YMrF1SA

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.