Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wykład otwarty – prof. Piotr Winkielman / Ucieleśnione poznanie – jak ciało pomaga nam rozumieć świat

Centrum Myśli Jana Pawła II 3 grudnia 2020r. zorganizowało spotkanie online z profesorem Piotrem Winkielmanem, który wygłosił wykład „Ucieleśnione poznanie – jak ciało pomaga nam rozumieć świat”. Spotkanie było zorganizowane jest w ramach cyklu „Ciało w wielkim mieście – między nauką i teologią”.

Ciało sprawia, że postrzegamy innych jako podobnych do nas samych. Emocje, wyrażane przez gesty i ekspresje mimiczne, również wpływają na to, jak zapamiętujemy zdarzenia, wracamy do nich pamięcią, a ogólniej jak rozumiemy rzeczywistość. Gdyby nie ciało i emocje, po prostu nie byłoby nas ani kultury.

W trakcie wykładu poznaliśmy też odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Jak ciało kształtuje nasze umysły? Czy ucieleśnione mechanizmy naszego poznania są zawsze czymś automatycznym i bezrefleksyjnym? Czy emocje są irracjonalne? Jak i dlaczego imitujemy inne osoby? Czy podejmując decyzje jesteśmy jedynie marionetkami czy wybieramy sami?

********

Prof. Piotr Winkielman – psycholog, pracuje na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, gdzie kieruje Laboratorium Poznania Społecznego. Wykłada również na University of Warwick w Wielkiej Brytanii oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Specjalizuje się w psychologii oraz neuronauce poznawczej i społecznej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.