Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Duchowość w zsekularyzowanym mieście

Wykład

|

ks. prof. Tomáš Halík

Wyjątkowy gość w Warszawie! Razem z Laboratorium „Więzi” i Szkołą Główną Handlową w Warszawie mamy ogromną przyjemność zaprosić na wykład otwarty ks. profesora Tomáša Halíka „Duchowość w zsekularyzowanym mieście”.

Podczas spotkania ks. prof. Halík poruszy temat duchowości we współczesnych metropoliach. Zjawisko przedefiniowania duchowości, w tym odchodzenie od instytucjonalnie praktykowanej wiary religijnej czy duchowość niewiary, przedstawi na przykładzie czeskiej Pragi.

Ksiądz Profesor od lat zajmuje się zjawiskiem zsekularyzowanej metropolii i możliwości rozwijania w niej różnych form duchowości, które wyróżniają się przejściem od relacji do Boga i potrzeb duchowych do współdzielenia i budowania więzi w społeczeństwie. W kręgu zainteresowań ks. Tomáša Halíka są osoby określające się jako agnostycy, niewierzący czy postwierzący.

Wykład jest częścią „Miasta Dialogu” – wieloletniego projektu Centrum Myśl Jana Pawła II, który skupia się na badaniu i rozwijaniu idei „miasta na miarę człowieka”.

Ks. prof. Tomáš Halík to jeden ze znamienitszych współczesnych intelektualistów katolickich. Profesor socjologii i teologii, doktor filozofii, studiował również psychologię kliniczną. Wykładowca Uniwersytetu Karola w Pradze. W czasach komunizmu jedna z ważniejszych postaci czeskiego podziemnego Kościoła katolickiego. Działał w opozycyjnych środowiskach intelektualnych. Uczestniczył w ruchu odnowy w okresie Praskiej Wiosny. Należał do bliskich współpracowników prezydenta Czech Václava Havla oraz arcybiskupa Pragi kard. Františka Tomáška. Laureat Nagrody Templetona 2014 przyznawanej za przekraczanie barier między nauką a wiarą. Po polsku ukazało się kilkanaście jego książek, m.in. „Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą’”, „Drzewo ma jeszcze nadzieję. Kryzys jako szansa”, „Zacheuszu. 44 kazania o sensie życia”, „Europejskie mówienie o Bogu i milczenie o Bogu”, „Dotknij ran: duchowość nieobojętności”, „Różnorodność pojednana”, „Czas pustych Kościołów”, „Popołudnie chrześcijaństwa. Odwaga do zmiany”, „Przebudzenie aniołów”.

Serdecznie zapraszamy na wykład.

20.04.2023,
17:00

Szkoła Główne Handlowa, Aula VII w gmachu głównym, al. Niepodległości 162

Wydarzenie pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Czeskiej.Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo WAM