Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

„NA ŚWIECIE ZNOWU, ALE NIE DLA PIĘKNEGO ŚWIATA”

O UPIORACH W DZIADACH I NIE TYLKO

Rozmowa

|

Justyna Kowal

Ramami dla dyskusji, wyznaczającymi wspólne pole refleksji będą: najnowsza książka Łukasza Kozaka „Upiór. Historia naturalna” oraz wystawa „Dziady. Przejście” w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Obraz upiora (lub raczej: upiorów) wyłaniający się z publikacji Kozaka w wielu punktach weryfikuje, niekiedy zaprzecza, wyobrażeniu literackiemu – ukonstytuowanemu przez romantyków – oraz popkulturowemu.

Czy myślenie o upiorze, jako bycie usytuowanym „gdzieś pomiędzy” życiem a śmiercią, uosobieniu zła, którym straszy się nieposłuszne dzieci, znajduje swoje uzasadnienie w historii naturalnej? Czy konteksty etnograficzne, lingwistyczne, historyczne, forensyczne i antropologiczne (w swoim najbardziej prymarnym rozumieniu – jako czysto „ludzkie”) zarysowane przez Kozaka mogą posłużyć jako narzędzia do nowych odczytań samego Mickiewiczowskiego arcydramatu jak i jego najpopularniejszych inscenizacji? Na te – i wiele innych – pytań postaramy się odpowiedzieć w czasie rozmowy.


Prowadzenie: Justyna Kowal

Wydarzenie online. Transmisja na żywo z Muzeum Pana Tadeusza.

Link będzie dostępny w dniu wydarzenia.

Partnerzy wydarzenia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.