Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Tajemnica nieprawości. Wspólne czytanie książki „Pamięć i tożsamość”

Zapraszamy na wspólne warsztatowe czytanie książki 'Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II.

Gdy wydawało się, że pokój w Europie jest wartością trwałą i czas okrutnych konfliktów zbrojnych mamy już za sobą, wybuchła wojna na Ukrainie. Rosyjska agresja przywołuje najczarniejsze obrazy z okresu II wojny światowej, której my, jako Polacy, szczególnie boleśnie doświadczyliśmy.

Ze zdwojoną siłą powracają pytania o przyczyny zła, jakim jest wojna. Co możemy zrobić w obliczu tak wielkiego zła?  Jak człowiek może być zdolny do tak wielkiej nieprawości? Gdzie tkwi ostateczne źródło zła? Czy historia ma jakiś głębszy sens?

Do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na powyższe pytania zapraszamy poprzez lekturę wybranych fragmentów książki „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II. Obecnie nabrała ona niepokojącej aktualności.

Kanwą do powstania tej książki były rozmowy z Janem Pawłem II, które odbyły się  w 1993 r. w Castel Gandolfo. W ich trakcie dwaj polscy filozofowie – ks. profesor Józef Tischner i profesor Krzysztof Michalski, zaproponowali papieżowi przeprowadzenie krytycznej analizy historycznej i filozoficznej nazizmu i komunizmu.

W refleksjach Jana Pawła II szukać będziemy inspiracji do rozumienia obecnej sytuacji oraz nadziei, która pozwala myśleć, iż każde zło ma swoją miarę odmierzoną w historii i ostatecznie nie może nigdy zatriumfować. Spośród innych zagadnień, które staną się tematem naszych spotkań, warto wymienić: ideologiczne źródła zła w kulturze europejskiej, relacja między wolnością a odpowiedzialnością, istota nacjonalizmu i patriotyzmu, ojczyzna europejska.

Zjazdy:

26 maja 2022 r. godz. 17:00 – Miara wyznaczona złu

7 czerwca 2022 r. godz. 17:00 – Wolność i odpowiedzialność

23 czerwca 2022 r. godz. 17:00 –  Powrót do Europy?

Prowadzenie: dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska i dr Bartosz Wieczorek

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Gwarantujemy inspirującą rozmowę, dobrą atmosferę i aromatyczną kawę.

Harmonogram: 26.05, 7.06, 23.06 / godz. 17.00
Adres: Foksal 11, Warszawa
Kontakt: bwieczorek@centrumjp2.pl

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc zapraszamy do zgłaszania się przez formularz:

https://docs.google.com/forms/d/1Wnr_fZYCk7H5wS9ni7R_tXaSftVo-xqj6USrvtgLfyg

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.