Sobór pyta o człowieka – debata

Razem z Mt 5,14 – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego mamy przyjemność zaprosić na debatę „Sobór pyta o człowieka”, która odbędzie się w muzeum 24 listopada o godz. 18:00. Debatę poprowadzi dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, prof. UKSW, ekspertka Centrum Myśli Jana Pawła II.

Jak pogodzić postęp technologiczny z rozwojem moralności człowieka? Jak postępować, aby godność osoby nie podlegała ignorancji czy podważeniu ani w przestrzeni relacji międzyosobowych, ani w kontekście społecznym? W końcu jakie miejsce w świecie ma osoba wierząca i jak jej wiara w Boga może wpływać na wieloreligijny i wielokulturowy świat? – Wydaje się, że analizy soborowe i wyzwania, które stawiano w latach 60, gdy obradował Sobór Watykański II, są nadal aktualne. Charakterystyczny dla tamtych czasów rozwój sekularyzmu i relatywizmu, ścieranie się ze sobą idei socjalistycznych, liberalnych, demokratycznych miały niewątpliwy wpływ na kondycję ówczesnego człowieka. Czy i jak rezonują dzisiaj i wpływają na nasze wybory?

Sobór pyta o człowieka – prelegenci

O wizji antropologicznej zarysowanej przez Vaticanum II oraz o tym, które diagnozy były słuszne, a które dzisiaj powinniśmy redefiniować, rozmawiać będą:

  • ks. dr Andrzej Kuciński (Kuria Rzymska)
  • o. prof. Jarosław Kupczak OP (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II)
  • dr Tomasz Terlikowski („RMF FM24”)

Dyskusję poprowadzi dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, prof. UKSW.

Zwiedzanie muzeum

Debata odbędzie się w czwartek 24 listopada o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Prymasa Augusta Hlonda 1, pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie. Przed debatą od godz. 16.30 Mt 5,14 – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza do zwiedzenia z przewodnikiem swojej ekspozycji głównej.
Debata będzie także transmitowana na muzealnym kanale YouTube.

Szczegóły na stronie organizatora: https://mt514.pl/debata-sobor-pyta/

Cykl „Radość i nadzieja…”

Debata wpisuje się w cykl „Radość i nadzieja… – spojrzenia na Sobór Watykański II z okazji 60. rocznicy jego inauguracji”. Na cykl składają się spotkania rozmówców posiadających różne wizje Kościoła i odmienną wrażliwość eklezjalną. Dyskutanci zastanawiać się będą nad rolą Karola Wojtyły i prymasa Stefana Wyszyńskiego we wprowadzaniu w życie myśli soborowej.


Patronat medialny: Katolicka Agencja Informacyjna, Tygodnik „Do Rzeczy”, Radio Warszawa.

Partner: Centrum Myśli Jana Pawła II

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.