Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Pamięć Zagłady w myśli teologów żydowskich i chrześcijańskich

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma oraz Centrum Myśli Jana Pawła II zapraszają na dyskusję poświęconą pamięci Zagłady w koncepcjach teologicznych.

Czy w obliczu dehumanizacji i niewyobrażalnego cierpienia człowiek „nie jest sam”? Czy perspektywa Auschwitz zmieniła rozumienie Boga?

Zadamy sobie pytanie o relację człowiek – Bóg po Zagładzie, zmierzymy się z możliwościami i ograniczeniami, które niesie ze sobą teologia. Czy ta różnie sformułowana w odmiennych wyznaniach pamięć wydarzeń II wojny światowej może pomóc w budowaniu dialogu?

Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć, patrząc z perspektywy żydowskiej, katolickiej oraz ewangelickiej.

W spotkaniu wezmą udział:

– abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki

– ks. prof. Bogusław Milerski, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej

– Zuzanna Radzik, teolożka i publicystka

– prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego

Prowadzenie: dr Joanna Barcik

Spotkanie „Pamięć Zagłady w myśli teologów żydowskich i chrześcijańskich” odbędzie się 16 stycznia 2020 o godz. 18.00 w Żydowskim Instytucie Historycznym (ul. Tłomackie 3/5, Warszawa).

Wydarzenie wpisuje się w obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.