Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Od betonozy do ekomiasta. Polityka klimatyczna w skali metropolitalnej

O możliwych rozwiązaniach, modelach i wariantach, jakie rozważa Warszawa, porozmawiamy podczas debaty „Od betonozy do ekomiasta. Polityka klimatyczna w skali metropolitalnej” – 18 października godz. 18.00.

W debacie wezmą udział Jacek Kisiel (zastępca dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej), Anna Czaban i Iza Kaszyńska (Kultura dla klimatu), Norbert Szczepański (burmistrz dzielnicy Wawer), Marek Szczepański (dyrektor Departamentu Programów Publicznych i Projektów Unijnych BOŚ Bank). Prowadzenie: Jakub Kucharczuk (Klub Jagielloński).

Stream z debaty będzie dostępny na tej stronie oraz w serwisie youtube Centrum Myśli Jana Pawła II.

Polskie miasta mają problem z retencją wody – magazynują jej zaledwie około 6,5 proc., a według ekspertów, mogłyby aż 45 proc. Miejska urbanistyka jest nieprzystosowana do nawałnic, upałów i susz, co wynika m.in. ze zbyt dużej powierzchni wybetonowania terenów przyulicznych.

Jak tworzyć miejskie strategie, aby zakładały rozwój miasta w kierunku inwestycji wykorzystujących potencjał natury i jej wpływ na dobrostan człowieka? Jak duże metropolie i małe miasteczka mają poradzić sobie z kryzysem klimatycznym? Jak zminimalizować negatywny wpływ tych zmian na mieszkańca miasta, który coraz dotkliwiej odczuwa skutki wysokich temperatur czy zalanych ulic i domów? Czy przeprowadzane modernizacje ożywiają ekologicznie publiczne przestrzenie i jak zatrzymać wodę w mieście? A przede wszystkim jak zmieniać kulturę miasta, ale i jak motywować mieszkańca, obywatela, inwestora, aby chciał zmian w kierunku ekomiasta?

Organizatorami debaty są Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Konrad Adenauer Stiftung. Partnerem wydarzenia jest BOŚ Bank.