Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Od betonozy do ekomiasta. Polityka klimatyczna w skali metropolitalnej

O możliwych rozwiązaniach, modelach i wariantach, jakie rozważa Warszawa, porozmawiamy podczas debaty „Od betonozy do ekomiasta. Polityka klimatyczna w skali metropolitalnej” – 18 października godz. 18.00.

W debacie wezmą udział Jacek Kisiel (zastępca dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej), Anna Czaban i Iza Kaszyńska (Kultura dla klimatu), Norbert Szczepański (burmistrz dzielnicy Wawer), Marek Szczepański (dyrektor Departamentu Programów Publicznych i Projektów Unijnych BOŚ Bank). Prowadzenie: Jakub Kucharczuk (Klub Jagielloński).

Stream z debaty będzie dostępny na tej stronie oraz w serwisie youtube Centrum Myśli Jana Pawła II.

Polskie miasta mają problem z retencją wody – magazynują jej zaledwie około 6,5 proc., a według ekspertów, mogłyby aż 45 proc. Miejska urbanistyka jest nieprzystosowana do nawałnic, upałów i susz, co wynika m.in. ze zbyt dużej powierzchni wybetonowania terenów przyulicznych.

Jak tworzyć miejskie strategie, aby zakładały rozwój miasta w kierunku inwestycji wykorzystujących potencjał natury i jej wpływ na dobrostan człowieka? Jak duże metropolie i małe miasteczka mają poradzić sobie z kryzysem klimatycznym? Jak zminimalizować negatywny wpływ tych zmian na mieszkańca miasta, który coraz dotkliwiej odczuwa skutki wysokich temperatur czy zalanych ulic i domów? Czy przeprowadzane modernizacje ożywiają ekologicznie publiczne przestrzenie i jak zatrzymać wodę w mieście? A przede wszystkim jak zmieniać kulturę miasta, ale i jak motywować mieszkańca, obywatela, inwestora, aby chciał zmian w kierunku ekomiasta?

Organizatorami debaty są Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Konrad Adenauer Stiftung. Partnerem wydarzenia jest BOŚ Bank.

 

 

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.