Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Koncert: „BEZCZAS” – HASHTAG ENSEMBLE I „KWARTETY TANSMANA” – ATOM STRING QUARTET

23 października o godzinie 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się łączony koncert Festiwalu Muzyka Pokoju Muzyka Wiary:
▪„BEZCZAS” – HASHTAG ENSEMBLE ▪„KWARTETY TANSMANA” – ATOM STRING QUARTET

„ ” –
Do czułego, pełnego subiektywnych emocji szybowania nad tym, co zanurzone w czasie, a tym, co poza czasem, zaprasza formacja Hashtag Ensemble, przygotowując z myślą o Festiwalu projekt „Bezczas”. Usłyszymy w nim utwory trojga kompozytorów – gigantów muzyki współczesnej: „Cendres” Kaiji Saariaho, „Vox Balaenae” George’a Crumba i „Why Patterns?” Mortona Feldmana.
Utwory te są niezwykłym obrazem zmagań twórców z Czasem jako kategorią mistyczną i muzyczną.

„ ” –
W przygotowywanym na Festiwal projekcie Atom String Quartet zawarł dwa kwartety smyczkowe, oznaczone numerami 3 i 5. Pierwszy powstał w roku 1925, drugi w roku 1940. O ile „Kwartet smyczkowy nr 3” pełen jest odwołań do polskiej muzyki ludowej i tradycji żydowskiej, to w „Kwartecie smyczkowym nr 5” pojawiają się także rozwibrowane muzyczne emocje będące niezwykłym sygnałem zbliżającej się Zagłady. Opowiedzenie obu kwartetów niezwykłym, nowatorskim muzycznie językiem, jakim posługuje się ASQ, będzie bez wątpienia wydarzeniem na trwałe wpisującym się do kanonu naszej kultury.

:
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
ul. Modzelewskiego 59

:
eWejsciówki: https://tiny.pl/wtz4g
Biletyna: https://tiny.pl/wtz41
Karnet: https://tiny.pl/wt7fv
__________
MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY to muzyczny festiwal, którego 6. edycja odbędzie się w Warszawie w dniach 20-25.10.2022. Jego celem jest promowanie muzyki zdolnej do wyrażenia wiary w pokój oraz budowanie kultury, w której porozumienie istnieje ponad podziałami ideologicznymi, wyznaniowymi czy politycznymi.

Od tego roku Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY odbywa się pod zmienioną nazwą (wcześniej: Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju), akcentującą pokój, który – chociażby z racji wojny w Ukrainie – wybrzmiewa dziś jeszcze mocniej jako jedna z fundamentalnych potrzeb człowieka. Oddając głos artystom, kompozytorom oraz wykonawcom wydarzeń Festiwalu, chcemy wyrazić naszą solidarność z ofiarami konfliktów zbrojnych oraz zastanowić się, czy kultura ma siłę, żeby zapobiegać wojnom i godzić zwaśnione narody.

Wszystkie koncerty w ramach 6. edycji przygotowywane są specjalnie na zamówienie Festiwalu i tutaj będą miały swoje premiery.
__________
PARTNERZY: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, Ukraina! FF, „Ruch Muzyczny”, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, eWejściówki.pl, biletyna.pl, GoingApp

PATRONI MEDIALNI: Polskie Radio Program Drugi, TVP Kultura, „Polityka”, Wyborcza.pl , Jazzarium, Prestoportal.pl

DARCZYŃCY: Fundacja ORLEN, Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej , Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Firma Jarczyński

Dofinansowano ze środków Fundacji ORLEN.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.