Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

„Moralny wymiar cielesności”, prof. Paweł Łuków

Centrum Myśli Jana Pawła II 31 maja 2021r. zorganizowało wykład online w ramach programu „Ciało w wielkim mieście – między nauką i teologią”. Prof. Paweł Łuków wygłosił wykład „Moralny wymiar cielesności”. Zachęcamy do obejrzenia nagrania wydarzenia.

Coraz częściej spieramy się o naszą cielesność. Pytamy, jak wiele wolno nam zrobić z własnymi ciałami, jak dalece innym wolno ingerować w to, co robimy z własnymi ciałami. I szukamy odpowiedniego słownika. Czy nasze ciała są naszą własnością? A jeżeli tak, to jak wiele wolno nam z nimi zrobić? A może nasze własne ciała to coś znacznie więcej niż nasza własność i właśnie dlatego są tak bardzo cenną dla nas sferą naszej wyłącznej wolności? W czasie wykładu postaramy się dotrzeć do naszych intuicji moralnych związanych z wartością naszych ciał i na tej podstawie odpowiedzieć na pytanie o to, jak daleko sięga nasza ucieleśniona wolność i na czym polega krzywda, którą wyrządzają nam ci, co chcą tę wolność ograniczać.

Paweł Łuków – profesor nauk humanistycznych, filozof, etyk i bioetyk. Dziekan Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor naczelny rocznika „Etyka”; członek Krajowej Rady Transplantacyjnej, Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN, Komitetu Etyki w Nauce PAN.

Autor książek: „Zrozumieć śmierć człowieka” (Warszawa, red. 2015), „Etyka medyczna z elementami filozofii”  (Warszawa, 2014; współautor T. Pasierski), „Moralność medycyny. O sztuce dobrego życia i o sztuce leczenia”  (Warszawa, 2012).

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.