Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Miasto Dialogu: Solidarność w metropolii

Metropolia wciąga, oferuje nowe możliwości, według wielu nieograniczone. Przyciąga nowych mieszkańców nie tylko możliwością edukacji i pracy, ale i rozpoczęciem nowego życia. Ale czy pozwala nawiązywać nowe relacje? W jaki sposób mieszkańcy miast okazują swoją solidarność? I czy wszyscy na tę solidarność mogą liczyć? To niektóre z wątków podjętych podczas czwartej debaty Miasta Dialogu, która odbyła się 18 października w siedzibie Centrum /ul. Foksal 11/.

W debacie „Solidarność w metropolii” wzięli udział:

  • dr Sebastian Duda – teolog i filozof, publicysta. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz religioznawstwo i teologię na Katolickim Uniwersytecie w Lowanium. Członek redakcji „Więzi” i Zespołu Laboratorium „Więzi”. Ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.
  • dr Katarzyna Górniak – Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Zainteresowania badawcze: socjologia ubóstwa, socjologia problemów społecznych, socjologia kultury.

Padły tu ważne słowa związane z różnorodnością miejskiej społeczności, a w związku z tym z odmiennymi jej potrzebami. Jeśli chcemy pomagać i chcemy, żeby ta pomoc przyniosła pozytywny skutek, czyli żeby pomogła ludziom się odnaleźć, to konieczna jest pomoc, zróżnicowana tak jak sami ludzie, do których miałaby ona trafić.

W ostatnim czasie katalizatorem społecznej solidarności na pewno była sytuacja związana z wojną w Ukrainie i z przyjazdem setek osób do Polski, w tym wielu do warszawskiej metropolii. Niezwykle ciekawe byłyby badania osadzone wokół pytań: Jak trwała jest solidarność: stała, systematyczna czy incydentalna? Kogo obejmuje/kogo dotyczy solidarność: wszystkich członków – spełniających określone warunki, jakie? Jakie są granice solidarności i oczekiwania wobec innych? (wywiązywanie się ze zobowiązań; oczekiwanie na wzajemność – bez wzajemności; na wdzięczność – bez wdzięczności).

___________

Miasto Dialogu to wieloletni projekt badawczo-wdrożeniowy, poprzez który podejmujemy refleksję nad wartością i jakością życia człowieka w mieście. Hasłem przewodnim jest zaproponowana przez Jana Pawła II idea „miasto na miarę człowieka”, która zakłada podporządkowanie struktur i działań miasta oczekiwaniom jego mieszkańców. Oznacza więc potrzebę tworzenia takiej przestrzeni, w której każdy będzie czuł się gospodarzem współodpowiedzialnym za miasto, a nie jego anonimową częścią.

W najbliższych miesiącach pragniemy poświęcić uwagę zależnościom między różnymi formami ubóstwa a aktywnością i społecznym zaangażowaniem warszawiaków. Szczególnie interesuje nas ubóstwo ukryte, które narusza godność człowieka tj. uniemożliwia mu udział w kulturze i życiu społecznym, atomizuje, zamyka w świecie bez nadziei.  Tegoroczną edycję pragniemy podsumować publikacją „Więzi społeczne w metropolii warszawskiej – case study budowania podmiotowości mieszkańców miasta”.

Więcej informacji o projekcie: https://www.centrumjp2.pl/nauka/m


WSPÓŁORGANIZATOR: Fundacja Konrada Adenauera

PARTNER: Redakcja „Międzymiastowo” portalu opinii Klubu Jagiellońskiego

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.