Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Kulturotwórcza rola Jana Pawła II / Zakopane

Centrum Myśli Jana Pawła II przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury serdecznie zaprasza na konferencję i seminaria pod wspólnym tytułem „Kultura pamięci. 100-lecie urodzin Jana Pawła II”.

Zadajemy pytanie o kulturotwórcze działania, będące następstwem pielgrzymek Jana Pawła II. W jaki sposób styl papieskiej komunikacji zainicjował działania w przestrzeni kultury i życia społecznego w postaci: dzieł kultury, architektury, nowych instytucji, a także odniesień w kulturze wysokiej, popularnej, masowej, jak i nowych idei. Czy możemy mówić o tym, jak działania jednej osoby, mogą wpływać na rozwój kultury? W jakim wymiarze każdy z obywateli jest odpowiedzialny za kształtowanie kultury pamięci, szczególnie w wymiarze lokalnej społeczności, w której funkcjonuje?

Wszystkie wydarzenia odbędą się on-line na platformie Zoom. Zgłoszenia uczestnictwa prosimy przesyłać na adres zgloszenia.seminarium@centrumjp2.pl.

10 września – Zakopane – interesuje nas kulturowy format miasta Zakopane i specyfika reakcji na Jana Pawła II ludzi tam żyjących; opowiemy o kulisach zmiany herbu miasta na związany z symbolika papieską; poruszymy temat obecności krzyża na Giewoncie w przemówieniach Jana Pawła II oraz o hołdzie górali Podhala; to Tatrach powstał pierwszy szlak papieski w Polsce, dlatego zapytamy czy jest to szczególny pomnik upamiętniający historyczną wizytę Ojca Świętego w Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Jarząbczej w okresie stanu wojennego.

10 września, godz. 17:00
Zgłoszenia do 9 września na adres zgloszenia.seminarium@centrumjp2.pl.

Prelegenci:

Joanna Staszak – Wydział Kultury Miasta Zakopane

Anna Trebunia-Wyrostek – regionalistka, członek zespołu Trebunie-Tutki

Maria Mateja Torbiasz – organizatorka wizyty Jana Pawła II w Zakopanym

Piotr Bąk – Starosta Powiatu Tatrzańskiego

ks. dr Zenon Hanas – UKSW, sanktuarium na Krzeptówkach

Paweł Bębenek – kompozytor muzyki liturgicznej

Patrycja Michońska – prowadzenie



Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.