Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Kulturotwórcza rola Jana Pawła II / Oświęcim

Centrum Myśli Jana Pawła II przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury serdecznie zaprasza na konferencję i seminaria pod wspólnym tytułem „Kultura pamięci. 100-lecie urodzin Jana Pawła II”.

„Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież!” mówił Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w roku 1979, stając na ziemi oświęcimskiej. Wątki, które podejmie w homiliach i wystąpieniach (sens cierpienia, rola męczenników w przekazywaniu wiary, relacje chrześcijańsko- i polsko-żydowskie, prawa człowieka) pojawiają się w jego nauczaniu jeszcze jako biskupa krakowskiego, zaangażowanego w przygotowanie beatyfikacji o. Maksymiliana Kolbego.

Te wątki chcielibyśmy podnieść po raz kolejny podczas seminarium. Zapytamy o to, w jaki sposób myślenie i nauczanie Karola Wojtyły/Jana Pawła II na te tematy, myślenie, które samo ulegało stopniowej ewolucji, które poszerzało się i pogłębiało wraz z kolejnymi spotkaniami (np. ze społecznością żydowską, z byłymi więźniami, z ocalałymi z Zagłady) znalazło odzwierciedlenie w kulturze pojmowanej przez nas przede wszystkim jako budowanie przestrzeni międzyludzkiej. Jak, inspirowana i wspierana przez nie, tworzona była płaszczyzna międzynarodowego i międzyreligijnego dialogu.

Czy miało to jakiś wpływ na życie mieszkańców Oświęcimia?

I wreszcie: jak żyje się w Oświęcimiu dzisiaj? To miasto wielu instytucji, które za cel postawiły sobie edukację i budowanie przestrzeni spotkań międzyludzkich wolnych od przemocy i otwartych na dialog. Nie wszystkie one odwołują się do nauczania Jana Pawła II, jednak trudno wyobrazić sobie ich działalność bez atmosfery pojednania, do której stworzenia przyczynił się papież z Polski.

Czy to miasto ma szansę, nie przestając świadczyć o swojej tragicznej przeszłości, stać się symbolem pojednania i życia? Miejscem, skąd – dzięki nieustannie prowadzonej refleksji i modlitwie – na cały świat płynie głos wzywający do pojęcia odpowiedzialności, zaangażowania na rzecz pokoju, sprawiedliwości i solidarności ogólnoludzkiej?

W spotkaniu udział wezmą:

dr Alicja Bartuś (Oświęcimski Instytut Praw Człowieka)

Marta Titaniec (Polska Rada Chrześcijan i Żydów)

dr Joanna Barcik (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)

ks. dr Manfred Deselaers (Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu)

Jakub Drath (Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”)

Osoby zarejestrowane na seminarium otrzymają fragmenty wystąpień Jana Pawła II związanych z podejmowaną tematyką

Wszystkie wydarzenia odbędą się on-line na platformie Zoom. Zgłoszenia uczestnictwa prosimy przesyłać na adres zgloszenia.seminarium@centrumjp2.pl.

24 września – Oświęcim – godz. 17:00
Zgłoszenia na adres zgloszenia.seminarium@centrumjp2.pl.

Partnerami wydarzenia są: Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Klub Chrześcijan i Żydów “Przymierze”.


Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.