Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Kulturotwórcza rola Jana Pawła II / Częstochowa

Centrum Myśli Jana Pawła II przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury serdecznie zaprasza na konferencję i seminaria pod wspólnym tytułem „Kultura pamięci. 100-lecie urodzin Jana Pawła II”.

Zadajemy pytanie o kulturotwórcze działania, będące następstwem pielgrzymek Jana Pawła II. W jaki sposób styl papieskiej komunikacji zainicjował działania w przestrzeni kultury i życia społecznego w postaci: dzieł kultury, architektury, nowych instytucji, a także odniesień w kulturze wysokiej, popularnej, masowej, jak i nowych idei. Czy możemy mówić o tym, jak działania jednej osoby, mogą wpływać na rozwój kultury? W jakim wymiarze każdy z obywateli jest odpowiedzialny za kształtowanie kultury pamięci, szczególnie w wymiarze lokalnej społeczności, w której funkcjonuje?

Wszystkie wydarzenia odbędą się on-line na platformie Zoom. Zgłoszenia uczestnictwa prosimy przesyłać na adres zgloszenia.seminarium@centrumjp2.pl.

3 września Częstochowa – podejmiemy pytania o zbiory jasnogórskiego Skarbca związane z „Solidarnością”; zapytamy o historię zapisaną na monetach z wizerunkiem Jana Pawła II; o Order Uśmiechu Jana Pawła II i sens medali okolicznościowych; ciekawią nas vota ofiarowane w podziękowaniu za dar zdrowia; interesuje nas kulturotwórcza rola ruchów pielgrzymkowych na Jasną Górę, w tym na spotkania z Janem Pawłem II oraz specyfika kulturowa Jasnej Góry; a także relacja między religijnością a kulturą wyrastające z nauczania Jana Pawła II.

3 września, godz. 17:00
Prelegenci: prof. Paweł Skibiński, ks. dr Wojciech Sadłoń, Krzysztof Witkowski

Zgłoszenia do 2 września na adres zgloszenia.seminarium@centrumjp2.pl.


Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.