Kino na dziedzińcu – Noc Muzeów z Centrum Myśli Jana Pawła II

15 maja wracamy ze świętem kultury – 17. już Nocą Muzeów! Zapraszamy Was do „Kina na dziedzińcu”. Tego wieczoru, w kameralnym otoczeniu zabytkowej kamienicy, w sercu Warszawy, będziemy czekać na Was, aby wspólnie oglądać filmy i rozmawiać o tym co zobaczyliśmy. W repertuarze aż trzy wyjątkowe filmy: „Pielgrzym” w reżyserii Pawła Jóźwiaka-Rodana, „Ziemia bezdomnych” w reżyserii Marcina Janos Krawczyka oraz „Janka” w reżyserii Adeli Kaczmarek.

„Kino na dziedzińcu” odbędzie się 15 maja 2021 roku w godzinach od 20:30 do 23:30. Pokazy filmowe będą bezpłatne. Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Obowiązuje limit 50 osób na seansie. Wydarzenie zorganizowane będzie z zachowaniem obowiązujących przepisów i standardów bezpieczeństwa. W przypadku zaostrzenia obostrzeń związanych z pandemią pokaz odbędzie się on-line.

REPERTUAR:

  • 20:30-21:30 – Janka
  • 21:30-22:30 – Pielgrzym
  • 22:30-23:30 – Ziemia Bezdomnych

 

***

JANKA / Adela Kaczmarek
Portret Janiny Ochojskiej, szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej. Film daje wgląd w misję działaczki, lecz przede wszystkim pokazuje jej prywatne oblicze. Odkrywamy je w narracji samej bohaterki oraz poprzez inspirowane wspomnieniami animowane obrazy, ilustrowane muzyką Grzegorza Turnaua. Historia pierwszego pocałunku, studiów astronomicznych, młodości naznaczonej chorobą polio oraz dokumentacja wizyt w krajach ogarniętych głodem i konfliktami stanowią przeplatające się tutaj wątki tej samej opowieści – o człowieku wrażliwym, otwartym na świat i stanowczym w działaniu.

Scenariusz i Reżyseria: Adela Kaczmarek
Operator: Adela Kaczmarek, Filip Drożdż, Jakub Stolecki, Bożydar Pająk
Montaż: Adela Kaczmarek
Muzyka: Grzegorz Turnau
Producent: Serafiński Studio Sp.
Rok produkcji: 2018

PIELGRZYM / Paweł Jóźwiak-Rodan
Roman miał burzliwe życie. Po przerwanych studiach medycznych wyjechał do Singapuru i został przemytnikiem. Przemycał ludzi i elektronikę. Po powrocie do Polski rozpoczął pracę w korporacji. Jego życie zdawało się wreszcie toczyć po właściwych torach, aż do dnia, w którym został aresztowany i oskarżony o przestępstwa popełnione sześć lat wcześniej. Po wyjściu na wolność postanowił zerwać ze swoim dawnym życiem.
Jak sam mówi chciał się „przeczołgać, przepalić, w sobie coś zniszczyć”. Rozwiedziony ojciec dwudziestoletniej córki, który próbuje odpokutować błędy przeszłości. Poznajemy go, gdy wraz z innymi byłymi więźniami planuje przejść pieszo z Polski do Moskwy i z powrotem, łącznie 4500 km.
Podczas drogi bohater stawi czoło nurtującym go trudnym pytaniom, a odpowiedzi poszuka, spoglądając głęboko we własne wnętrze.
Pielgrzymka zaplanowana jako droga pojednania między Wschodem i Zachodem wskaże mu ścieżkę ku innemu pojednaniu. Jej finał może okazać się bardzo różny od tego, który bohater po ludzku planował…

Scenariusz i Reżyseria: Paweł Jóźwiak-Rodan
Zdjęcia: Olaf Malinowski, Krzysztof Trojnar, Paweł Jóźwiak-Rodan, Roman Zięba
Muzyka: Jakub Sarwas
Dźwięk: Artur Walaszczyk
Montaż: Konrad Śniady
Kierownictwo produkcji: Jacek Gawryszczak
Producent: Piotr Dzięcioł, Jacek Gawryszczak, Paweł Jóźwiak-Rodan
Produkcja: Opus Film, Applause Film, Projekcja Identyfikacja
Rok produkcji: 2015

ZIEMIA BEZDOMNYCH / Marcin Janos Krawczyk
Ojciec Paleczny, zakonnik, który poświęcił życie pomocy bezdomnym, był autorem idei zbudowania solidnego jachtu, którym mógłby wraz z podopiecznymi opłynąć Ziemię. Zmarł w 2009 roku, ale jego „testament” pozostaje wciąż aktualny. Grupa warszawskich przyjaciół duchownego konfrontuje się z ambitnym planem, wymagającym koordynacji prac wielu ludzi, konsekwencji i – przede wszystkim – trzeźwości. Jednym z bohaterów jest spawacz, pan Sławek. Czy uda mu się pokonać chorobę alkoholową i dokończyć dzieło?

Scenariusz i Reżyseria: Marcin Janos Krawczyk
Operator: Marcin Janos Krawczyk, Bartosz Piotrowski, Dawid Sokołowski, Paweł Dyllus, Marcin Kukielski
Montaż: Magdalena Chowańska, Aleksandra Panisko
Muzyka: Marek Dyjak, Jerzy Małek
Dźwięk: Radosław Ochnio
Producent: Marcin Janos Krawczyk, Telewizja Polska S.A., Narodowy Instytut Audiowizualny
Rok produkcji: 2017

 

 

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.