Wołyń 1943-2023

Wystawa plenerowa

Zapraszamy na wystawę „Wołyń 1943-2023”, którą można oglądać w języku polskim i ukraińskim do 30 lipca przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie oraz przy Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu. Autorem wystawy jest Witold Szabłowski.

Jak rozmawiać z Ukrainą o rzezi wołyńskiej w czasie, gdy trwa wojna? Jak rozmawiać o Stepanie Banderze z Ukraińcami, którzy mieszkają w Polsce? Dla nas jest osobą odpowiedzialną za masowe mordy – dla Ukraińców – ikoną walki o niepodległość. W 80 rocznicę wydarzeń z 1943 potrzebujemy dialogu, opartego na dobrej woli i szacunku dla drugiej strony. Temu właśnie ma służyć nasza wystawa.

Nadchodząca rocznica może wzmocnić proces zabliźniania wielkiej rany między oboma narodami, które teraz nawiązały unikalną i braterską więź w obliczu wojny. O zbrodni wołyńskiej należy mówić i pamiętać, ale nie powinna stać się przepaścią dzielącą oba narody. Obecny czas sprzyja jak nigdy budowaniu mostów i tworzeniu pamięci. Ważne jest, aby „(…) Ukraińcy i Polacy nie pozostawali zniewoleni swymi smutnymi wspomnieniami przeszłości. Rozważając minione wydarzenia w nowej perspektywie i podejmując się budowania lepszej przyszłości dla wszystkich, niech spojrzą na siebie nawzajem wzrokiem pojednania” – apelował w 60. rocznicę zbrodni Jan Paweł II.

Serdecznie zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Ministerstwo kultury logotyp Muzeum historii Polski logotyp Patriotyzm jutra logotyp

Współorganizator: Centrum Historii Zajezdnia

Centrum zajezdnia logotyp

Partner: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

Wspólna polska logotyp

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.