Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Godland

Wieczór filmowy

|

reż. Hlynur Pálmason

W ramach 15. edycji Festiwalu Nowe Epifanie zapraszamy na wieczór filmowy, przygotowany komplementarnie do tematyki spektakli: seans filmu „Godland” oraz spotkanie z ks. Andrzejem Dragułą.

Przebój festiwalu w Cannes, najnowszy film Hlynura Pálmasona („Zimowi bracia”, „Biały, biały dzień”) to wirtuozerski popis reżyserii, przepiękne sfilmowane kino drogi, błyskotliwe i pełne czarnego humoru. Spektakularne, dramatyczne, a przy tym kapryśne pejzaże Islandii na bieżąco referują nam stan ducha bohaterów: wizualizują surowość zasad, portretują zlodowacenia duszy, zapowiadają spiętrzenie konfliktów.

Przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas (Elliott Crosset Hove). Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik Ragnar (Ingvar Sigurðsson). Od początku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia.

„Godland” jest filmem o kamienistej drodze życia, samotności i relacjach z Bogiem. Ale także o artyście, który zamraża i utrwala życie na szklanych negatywach – zupełnie jak lodowiec.

Od organizatorów

Po seansie odbędzie się spotkanie z ks. Andrzejem Dragułą, członkiem redakcji kwartalnika „Więź”, które poprowadzi Mateusz Toma.

Twórcy

Reżyseria: Hlynur Pálmason
Scenariusz: Hlynur Pálmason
Zdjęcia: Maria von Hausswolff
Montaż: Julius Krebs Damsbo
Muzyka: Alex Zhang Hungtai

Gatunek: dramat
Rok produkcji: 2022
Kraj produkcji: Dania, Islandia, Francja, Szwecja
Napisy: polskie
Czas trwania: 138 min

Obsada

Elliott Crosset Hove, Ingvar Sigurdsson, Friðrik Friðriksson, Ísar Svan Gautason

Recenzje

To film o Islandii i jej okrutnym pięknie, które mieszkańcy tej wyspy – jak pisał Jochumsson – zawdzięczają gniewowi Boga. Ponad dwie godziny kontemplacji.

Ks. Andrzej Draguła, Okrutne piękno „Godland”. Ten film to dwie godziny kontemplacji, wiez.pl, z 12 stycznia 2023

Spinając kwestie kolonizacji, kultury i religii Palmason – Islandczyk wykształcony w Danii – w wyrazisty sposób rozlicza się z dziedzictwem relacji islandzko-duńskich oraz rozważa ambiwalencję społecznych konstruktów. (…) psychologiczne zmagania, pytania o naturę Boga i miejsce człowieka wobec niepokojącego czy wręcz nieprzyjaznego świata dodają też wyraźnie odczuwalne echa twórczości Carla Theodora Dreyera. (…) Palmason wydaje się świadomie wchodzić dialog z klasycznymi twórcami modernizmu, nie asekurując się przy tym ironicznymi nawiasami.

Tomasz Raczkowski, GODLAND. W jakim języku mówi Bóg?, film.org.p, z 4 sierpnia 2022


WSTĘP WOLNY
(UWAGA: Nasza widownia w Sali Kominkowej liczy 60 miejsc. Jeśli chcecie mieć pewność miejsca siedzącego, zachęcamy do wcześniejszego przyjścia).

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.