Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Festiwal Nowe Epifanie – Vox Animae Symphonialis – WYDARZENIE ODWOŁANE

WYDARZENIE ODWOŁANE

Głos Duszy Brzmiącej | Hildegard von Bingen #840reworked – performatywny monodram muzyczny na sopran i elektronikę.

vox, sonus Aleksandra Klimczak
visio, pictura Dawid Zalesky

“Ciało zaś jest odzieniem duszy, która ma żywy głos i dlatego przystoi, aby ciało wraz z duszą śpiewało Bogu chwałę żywym głosem”
List 23 Hildegardy, Hildegarda z Bingen, tłum. O. Błażej Matusiak

Ogromny wzrost popularności św. Hildegardy z Bingen (1098-1179) w ostatnich latach doprowadził do postrzegania tej postaci głównie przez pryzmat diet opartych o uzdrawiające właściwości orkiszu oraz opracowanych przez nią leczniczych receptur zielarskich i kulinarnych.

Autorzy spektaklu/muzycznej instalacji Vox Animae Symphonialis, zainspirowani nadzwyczajną wielowymiarowością spuścizny teologiczno-filozoficznej oraz niezwykłą mistyczną osobowością, w zmysłowej wędrówce osnutej na odwołaniach do muzycznych tropów twórczości kompozytorskiej (psalmy, antyfony,etc.) oraz do koncepcji świata zawartej w dziełach opisujących jej natchnione wizje (wraz z obrazującymi je iluminacjami), zapraszają do odkrycia i doświadczenia kompleksowości świata Sybilli Renu – jednej z najwybitniejszych postaci Średniowiecza – kobiety, benedyktynki, mistyczki, wizjonerki, kompozytorki, jednej z czterech kobiet doktorów kościoła, do której po poradę zwracali się monarchowie i możni ówczesnego świata.

W 840 lat od śmierci św. Hildegardy, wciąż zachwyca głębia i niezwykłość ujęcia przez nią świata oraz alegorycznego sensu śpiewu jako drogi duchowej po wygnaniu z raju, w kontekście muzyki, która leży u podstaw istnienia i harmonijnie przenika zarówno świat materialny jak i niematerialny, dusza ludzka zaś jest muzyczną („Anima hominis symphoniam in se habet et symphonizans est” Liber Vitae Meriotorum).

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wydarzenie towarzyszące

CENA: wstęp wolny

MIEJSCE: Kościół Pokamedulski na Bielanach

***

OrganizatorCentrum Myśli Jana Pawła II

Partnerzy – Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Akademia Teatralna w Warszawie, Teatr Collegium Nobilium, Teatr Lalka, Teatr Ochoty, Muzeum Warszawy, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie, Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Nowy Świat Muzyki, Stalownia, Chór VRC, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii., E-wejściówki.pl, Ruch Muzyczny.

Patroni medialni – Polskie Radio PR 2, Polskie Radio PR 1, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Cojestgrane24.pl.

Sponsor – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.