Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Festiwal Nowe Epifanie 2021 / Kasandra

Przy pomocy mitycznych tematów i postaci, twórcy spektaklu chcą przyjrzeć się otaczającej nas rzeczywistości i opowiedzieć o współczesnych lękach związanych z konfliktami wojennymi.

Według twórców „kasandry” wojna nigdy się nie kończy. Jest wciąż żywym, być może fundamentalnym elementem europejskiej historii. Przejawem pierwotnej przemocy.

Mityczna ofiara z Ifigenii, złożona w zamian za pomyślne wiatry dla wojsk Agamemnona, ustanawia nowy porządek. Porządek, u podłoża którego leży zabójstwo młodej kobiety. Jaki świat, jaka rzeczywistość społeczna jest w stanie pozwolić na śmierć człowieka w imię wygranej wojny? Co musi się wydarzyć, żeby ludzkie życie stanęło na szali?

W tym samym miejscu, na plaży bez czasu, spotykają się Ifigenia, Parys i Kasandra. Mityczne postaci konfrontowane są z nieustannym medialnym pogłosem obecnych i minionych katastrof. Katastrof, które można tylko śledzić na ekranach, szukając utraconego gniewu i próbując żyć bez lęku w świecie zbudowanym na przemocy.

W scenariuszu, wykorzystano cytaty z tekstów Homera (“Iliada”), Eurypidesa (“Ifigenia w Taurydzie”), Simone Weil („Illiada czyli poemat o sile”), Christy Wolf („Kasandra”) oraz Wojciecha Tochmana (“Jakbyś kamień jadła”).

Reżyseria: Zofia Gustowska

Tekst: Anna Mazurek, Mateusz Górniak

Dramaturgia: Anna Mazurek

Scenografia i kostiumy: Natalia Kozłowska

Video: Natan Berkowicz

Muzyka: Michał Lazar

Grafika: Anna Metsala

Fotografia: Natan Berkowicz

Realizacja video: Michał Kowalski oraz Damian Wagner.

Występują: Natalia Bielecka, Kamila Janik, Daniel Namiotko oraz Hubert Fiebig

Produkcja: Julia Patan [Fundacja Na Marginesie] we współpracy z Teatrem Soho

 

Partnerem wydarzenia wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

 

KUP BILET

 

***

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II

Partnerzy: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, Teatr Miejski w Gliwicach, Stowarzyszenie Pedagogów, Stowarzyszenie Potem-O-Tem, Fundacja na Marginesie, Fundacja Przestrzeń Filmowa, Fundacja Teatr Rzeczy, Teatr Soho, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, eWejściówki, Muzeum Ewolucji, Ruch Muzyczny.Patroni medialni –Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info, Cojestgrane24.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.