Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

FESTIWAL NOWE EPIFANIE 2022 / TEN, KTO NIE TAŃCZY NIC NIE ROZUMIE

Kontynuacja spektaklu „12 kobiet”, który powstał w 2020 roku w ramach Festiwalu Nowe Epifanie. Był to teatr opowieści łączący herstories z pieśnią, ruchem i elementami kulinarnymi. Ta konwencja teatralna, którą stworzyły Monika Kucia wraz z Leną Piękniewską i zaproszonymi kobietami, trafiła do serc widzów, odpowiedziała na lęki, tęsknoty i emocje w pandemii oraz w zmieniającej się w nieoczekiwany sposób rzeczywistości.

„Ten, kto nie tańczy, nic nie rozumie” porusza temat dobrego wzorca męskości, kwintesencji męskiej siły, słabości, energii i przepływu między kobiecością a męskością. Kobiety idą ku mężczyznom w tańcu, w opowieści, w osobistym rytuale połączenia, dopełniając się i umożliwiając sobie nawzajem przeżycie istoty ludzkiego doświadczenia.

Synowie, mężowie, kochankowie, ojcowie, bracia – wszyscy oni są bohaterami wspomnień kobiet, momentów wsparcia, pomocy, towarzyszenia w rozwoju, odzyskaniu sił i w powrocie nadziei. „Ten kto nie tańczy, nic nie rozumie” to cytat z apokryficznego tekstu przypisywany Jezusowi.

Widzowie – jako goście przyjęcia – są zaproszeni do degustacji po spektaklu.

Udział biorą:

Monika Kucia, Lena Piękniewska, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Jagna Knittel, Zargan Nasordinowa, Talya Balikcioglu, Katarzyna Karczewska, Antonina Wiatrowska

Podziękowania dla Łukasza Szypkowskiego za tekst pieśni „Zatańczcie wszyscy” oraz dla Remka Hanaja i Maćka Żurka za konsultacje.

„Pieśni o ukochanej” autorstwa Leny Piękniewskiej powstały na podstawie cytatu z rozmowy, jaką Autorka odbyła z Andrzejem Krajewskim, mężem Małgorzaty Braunek.

***

Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.

Partnerzy – Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Rampa na Targówku, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu, Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, TR Warszawa, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Teatr Collegium Nobilium, Kielecki Teatr Tańca, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Muzeum Pana Tadeusza, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Teatr Układ Formalny, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, Ruch Muzyczny, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Flanders State of the Art, Komuna Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Station of Art Gallery, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, eWejściówki.pl, biletyna.pl.

Patroni medialni – Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.