Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

FESTIWAL NOWE EPIFANIE 2022 / PERSONAL JESUS. O RELIGII, MEDIACH I PSYCHOLOGII

W opisie sztuki „W siebie wstąpienie” pada pytanie: „Czy w dobie spersonalizowanego życia, Bóg jest także spersonalizowany?”. A dalej zdanie: „Dla każdego „Jezus/Bóg” oznacza coś innego”.

To dobry punkt wyjścia do rozmowy o różnicach między religią a psychologią we współczesnej, medialnej rzeczywistości. Poszukiwanie sensu (charakterystyczne dla logoterapii Viktora Frankla) jest w sztuce porównane do poszukiwania Boga. Pozostaje kwestią otwartą, czy sens/Boga odkrywa się, czy konstruuje? I co jest ostatecznym punktem odniesienia w tych poszukiwaniach: własne ja, czy coś innego?

Dzięki internetowym platformom komunikacji, które uzupełniły rynek książki religijnej, kursów i rekolekcji, każdy może łatwo znaleźć przewodnika duchowego (lub zestaw przewodników), który najbardziej mu odpowiada. Tym bardziej aktualne wydają się słowa z listu do Koryntian (Kor.3,4): Skoro jeden mówi: «Ja jestem Pawła», a drugi: «Ja jestem Apollosa», to czyż nie postępujecie tylko po ludzku?

Spotkanie poprowadzi Marcin Szyjka z Muzeum Pana Tadeusza, historyk zajmujący się twórczością Tadeusza Różewicza, a jego gośćmi będą:

Agata Rujner − doktor teologii moralnej, absolwentka teologii ze specjalnością edukacja medialna i dziennikarstwo, autorka kanału „Prawie morały”, z o. Adamem Szustakiem na kanale „Langusta na palmie” współtworzyła serię filmów „Kobieta i ksiądz”

Dariusz Piórkowski − jezuita, duszpasterz, doświadczony kierownik duchowy i rekolekcjonista. Autor publikacji poświęconych duchowości, rozwojowi osobistemu i Biblii, m.in. „O duchowości z krwi i kości”, „Książeczka o miłosierdziu” i „Spodziewaj się Dobra”. Publikuje w „Życiu Duchowym”, „W Drodze” i na portalu DEON.pl.

Wydarzenie online. Transmisja na żywo z Muzeum Pana Tadeusza

Grafika: Fotografia autorstwa Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej, Archiwum Jana Nowaka-Jeziorańskiego w zbiorach Ossolineum

***
Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.

Partnerzy – Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Rampa
na Targówku, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu, Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, TR Warszawa, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Teatr Collegium Nobilium, Kielecki Teatr Tańca, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Muzeum Pana Tadeusza, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Teatr Układ Formalny, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, Ruch Muzyczny, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Flanders State of the Art, Komuna Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Station of Art Gallery, Muzeum Jana Pawła II
i Prymasa Wyszyńskiego, eWejściówki.pl, biletyna.pl.

Patroni medialni – Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.