W tegorocznym Festiwalu Nowe Epifanie spotykamy się z Jezusem jako kluczową postacią w kulturze chrześcijańskiej. Jest to okazja do postawienia wielu pytań. Kim jest dziś Jezus dla nas, społeczeństwa? Czy Kościół może być na powrót przestrzenią, gdzie reprezentowana jest sztuka współczesna?
W programie sztuk wizualnych będziemy obcować z figurą Jezusa przedstawionego w formie klasycznej rzeźby, inspirowanej renesansowym mistrzem Michałem Aniołem.
Czerpiąc z ikonografii osadzonej w kulturze Kościoła Katolickiego spróbujemy przybliżyć się do zapomnianego lub mniej popularnego, przedstawiania Jezusa nagiego. To jego cielesność i człowieczeństwo stało w centrum podejścia nazwanego we włoskim renesansie „ostentatio genitalium”.
Autorka rzeźby Aleksandra Koper w swojej pracy kładzie nacisk na formę cielesną bez krzyża, lecz w geście ukrzyżowania. Nie definiuje cierpienia, ale akcentuje Agape (bezwarunkową miłość Jezusa do ludzi).
Jezus Aleksandry Koper ma być Jezusem wszystkich ludzi: wierzących i niewierzących, kobiet i mężczyzn, starych i młodych. Ma nie dzielić, a jednoczyć, jako człowiek, jeden z nas, z fizycznym ciałem, które ludzko cierpi w geście ukrzyżowania. Oddaje się nam ludziom jako postać z krwi, kości i mięsa wyjętego z przestrzeni sacrum, ale nie tworzącego profanum. Oddaje się w wielkiej miłości i umiłowaniu Agape&Fileo (miłości braterskiej).
Czas trwania: 28.03-02.04.2022
Panel/Wernisaż : 31.03.2022 17:00/19:00
***
Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.
Partnerzy – Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Rampa
na Targówku, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu, Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, TR Warszawa, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Teatr Collegium Nobilium, Kielecki Teatr Tańca, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Muzeum Pana Tadeusza, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Teatr Układ Formalny, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, Ruch Muzyczny, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Flanders State of the Art, Komuna Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Station of Art Gallery, Muzeum Jana Pawła II
i Prymasa Wyszyńskiego, eWejściówki.pl, biletyna.pl.
Patroni medialni – Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.