Czy możliwe jest dziś dotarcie do sposobu myślenia i wrażliwości Jezusa? Co pozostało z jego impulsu w tradycji chrześcijańskiej? Jak postrzegalibyśmy jego postać, gdyby nie opowieść o jego krzyżowej ofierze i zmartwychwstaniu? Czym jest impuls Jezus postrzegany poza doktryną i wiarą Kościoła? Czy mógłby być on inspiracją dla budowy nowoczesnego świata wolności, równości i braterstwa?
„Jezus Niechrystus” to książka łamiąca gatunkowe konwencje i światopoglądowe stereotypy. Autor odwołując się do osobistych doświadczeń wiary i jej porzucenia, a także do swojej filozoficznej erudycji proponuje bardzo odważne, współczesne odczytanie słów historycznego Jezusa. W oparciu o nie Augustyniak formułuje oryginalną filozofię życia, która odrzuca instytucjonalny Kościół i podważa fundamenty chrześcijańskiej wiary. Jednocześnie ukazując przesłanie Jezusa jako inspirację do twórczego odnalezienia się w nowoczesnym świecie i wyzwolenia od jego mielizn.
O książce rozmawiać będą: dr hab. Piotr Augustyniak, dr Joanna Barcik, dr Sebastian Duda, dr Dominika Kozłowska (moderacja), prof. Tomasz Polak
Współorganizatorem wydarzenia jest wydawnictwo słowo/obraz terytoria
***
Organizator Festiwalu: Centrum Myśli Jana Pawła II
Partnerzy Festiwalu: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, Teatr Miejski w Gliwicach, Stowarzyszenie Pedagogów, Stowarzyszenie Potem-O-Tem, Fundacja na Marginesie, Fundacja Przestrzeń Filmowa, Fundacja Teatr Rzeczy, Teatr Soho, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, eWejściówki, Muzeum Ewolucji, Ruch Muzyczny.
Patroni medialni Festiwalu: Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info, Cojestgrane24.pl.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.