Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Festiwal Nowe Epifanie 2021 / Książę Niezłomny

JULIUSZ SŁOWACKI Z CALDERONA DE LA BARCA
KSIĄŻĘ NIEZŁOMNY
TRAGEDIA W TRZECH CZĘŚCIACH

„Książę Niezłomny” to opowieść o naiwności ludzkiej wiary wobec polityki i prywatnych celów władzy. Historia jednostki zostaje przeciwstawiona historii wojny dwóch wielkich cywilizacji: judeochrześcijańskiej i arabskiej. Postawa dążenia do obiektywnej prawdy zostaje zaprzęgnięta w świat ludzkich rozgrywek między uczuciami a brutalną rzeczywistością. Fundamentalne pytania o fanatyzm religijny i doktrynerstwo zostają zadane przez nowe pokolenie, które jeszcze nie poczuwa się być egzystencjalnym błaznem, a już na próbę czasu zostaje wydana idea jego bohaterskiego zrywu.

 

Reżyseria: Michał Telega

Scenariusz: Michał Telega i Włodzimierz Szturc

Dramaturgia: Włodzimierz Szturc

Scenografia, kostiumy i reżyseria świateł: Krystian Szymczak

Kompozytor: Marta Skowiera

 

OSOBY

Europejczycy:

Don Fernand – Nikodem Księżak

Don Żuan – Wojciech Sandach

Alfons – Robert Gondek

Brytasz – Paweł Niczewski

 

Arabowie: Maghreb – Ewa Sobiech

Król Fezu – Grzegorz Młudzik

Feniksana – Adrianna Janowska- Moniuszko

Mulej – Przemysław Walich

Tarudant – Maciej Litkowski

 

Producent: Teatr Współczesny w Szczecinie

 

KUP BILET

 

***

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II

Partnerzy: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, Teatr Miejski w Gliwicach, Stowarzyszenie Pedagogów, Stowarzyszenie Potem-O-Tem, Fundacja na Marginesie, Fundacja Przestrzeń Filmowa, Fundacja Teatr Rzeczy, Teatr Soho, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, eWejściówki, Muzeum Ewolucji, Ruch Muzyczny.Patroni medialni –Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info, Cojestgrane24.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.